poniedziałek, października 07, 2019

JEDZ I CZYTAJ


Czy zdarza Wam się podjadać przy lekturze? Mnie rzadko, ale jednak, choć najczęściej są to owoce i bakalie. Poniżej prezentuję książki, które aż kuszą do przyrządzenia czegoś pysznego, i koniecznie zdrowego 😉. Wybornej lektury!


"Jeść czy nie jeść? Rozmowy z ekspertami o zdrowym odżywianiu" Krystyna Naszkowska, Wydawnictwo Zwierciadło 2019

Jeżeli szukacie racjonalnego podejścia do odżywiania, popartego dowodami naukowymi, w ta książka powinna spełnić wasze oczekiwania. Poznacie opinie dietetyka, bioetyka, genetyka oraz ekspertów od żywienia człowieka. W wywiadzie z reporterką Krystyną Naszkowską, odpowiadają na pytania, które zadaliśmy sobie nie raz:

Co jest zdrowsze: masło czy margaryna?!
Pić kawę czy herbatę?!
Czy produkty mleczne bez laktozy są lepiej tolerowane przez nasz organizm?!
Czy rzeczywiście warto ulec modzie i odstawić gluten?!
Ile jajek można zjeść, by nie mieć problemów z cholesterolem?!
Kupować ekożywność czy żywność przemysłową?!
Jeśli pić, to piwo czy wino?!
Czy GMO nam zagraża?!
Czy warto pić wodę z kranu?!
Smażyć, piec, gotować?!
Jak to jest tak naprawdę z tą otyłością i nadwagą?!
I w końcu: którą dietę stosować?!



Powiem Wam, że po odpowiedzi ekspertów dały mi wiele do myślenia. W niektóre aż trudno uwierzyć, wzbudzają kontrowersje, ale dlaczego miałyby być kłamstwem, skoro wypowiadają je specjaliści, którzy zajmują się tematem często już kilka dekad?

Okazuje się, że często ulegamy po prostu opiniom znajomych lub celebrytom, wierzymy reklamom lub nie mamy odpowiedniej świadomości i wiedzy. Nic w tym dziwnego, skoro nawet lekarze się nim poddają!

Warto zatem poszerzać swoje horyzonty, czytać, zadawać pytania, doszukiwać się prawdy popartej dowodami. A ta książka z pewnością jest dobrym punktem na tej drodze 👍



"Nakarm swój mózg" Delia McCabe tłum. E. Weydmann, Wydawnictwo Buchmann 2019

Mózg jest najważniejszym ludzkim organem. Zużywa najwięcej energii ze wszystkich narządów, dlatego niezwykle istotne jest jego odpowiednie odżywienie. Kiedy o to nie dbamy pojawia się zmęczenie, problemy ze snem, spadek koncentracji, spadek nastroju, wybuchy gniewu, brak energii, a także szybciej starzejemy się i przybieramy na wadze. Dobrze nakarmiony mózg ma siłę do walki o zdrowie, radzenia sobie z codziennym stresem i wyzwaniami, a także utrzymywania równowagi układu nerwowego i przebiegu prawidłowych procesów myślenia. A co za tym idzie, czujemy się szczęśliwsi!

Co zatem lubi jeść nasz mózg? Przede wszystkim orzechy (koniecznie wcześniej namoczone!), różnorodne, świeże warzywa i owoce, kiełki, produkty pełnoziarniste oraz strączki, a także oleje tłoczone na zimno. A co z mięsem? Lepiej je ograniczyć, wybierając produkty pochodzenia zwierzęcego od karmionych trawą zwierząt z organicznych hodowli.




W poradniku kulinarnych "Nakarm swój mózg" znalazło się ponad 100 przepisów na zdrowe, szybkie, pyszne i- co mnie niezwykle cieszy- wegetariańskie dania. Pomysły te są kreatywne, a przy tym mało skomplikowane. Jeśli w wolnej chwili przygotujemy sobie niektóre składniki, gotowanie po dniu pracy, stanie się szybsze i przyjemniejsze- autorka radzi, jak się za to zabrać 😌.





Przyrządzimy między innymi: curry z ciecierzycą i ze szpinakiem, chłodnik ogórkowy, pilaw curry z marchewką, ciecierzycą i komosą ryżową, korma z orzechami nerkowca, zapiekankę gratin ze słodkich ziemniaków i z pomidorami, pastę tajską, majonez z kolendry i orzechów pini, domową granolę, ciasto z orzechów pekan bez pieczenia, krajankę miętowo- czekoladową czy lody. Każdy jeden przepis jest wart wypróbowania!

W książce znajdziemy również wiele ogólnych wskazówek i porad, jak odżywiać mózg, by jak najlepiej pracował. Co za ulga, że "szefowi" mojego organizmu służy to, co akurat lubię jeść 😉.


"Ogniem i dymem" Martin Nordin, tłum. U. Pacanowska- Skogqvist, Wydawnictwo Zwierciadło 2019

Od zarania dziejów przygotowywano jedzenie bezpośrednio na ogniu. Dopiero wraz z rozwojem cywilizacji, a co za tym idzie, technologii, gotowanie nabrało nowego wymiaru- stało się szybsze, wygodniejsze i bardziej bezpieczne. Tymczasem co niektórzy kreatywni kucharze proponują powrót do przeszłości i docenienie wyjątkowości wpływu bezpośrednio ognia i dymu na produkt.

Grillowanie jest nam wszystkim doskonale znane. Rozszerzoną wersją jest pieczenie w cieple pośrednim. Można też korzystać z żeliwnych i glinianych naczyń lub piec wprost w ogniu. Z kolei do pieca opalanego drewnem niewielu z nas ma dostęp, lecz przyznać należy, że dania z niego wychodzą wyśmienite. Warto skusić się na nie chociażby w niektórych restauracjach. Ogień przydaje się też do wędzenia, a okazuje się, że i wykorzystuje się go do kiszenia!




"Porządny pieniek z głębokim nacięciem na krzyż może służyć jako palenisko. Na spodzie nacięcia połóż trochę wiórów, podpal i pozwól płomieniom rozprzestrzenić się do góry, a osiągniesz skuteczny żar, który będzie się palić godzinami."




W książce "Ogniem i dymem" znajdziecie ponad 70 niebanalnych przepisów na niepowtarzalne dania. Martin Nordin bierze na ogień przede wszystkim warzywa, choć i kusi owocami, pizzą, plackami, a nawet drinkami, a wszystkie w wersji vege! Braku odwagi nikt mu nie zarzuci 😉. A Wy jesteście chętni spróbować przyrządzić obiad na pniu? Taka impreza kulinarna z pewnością zapadnie na długo w pamięci!

"Best seler i tajemnica rodu Kokosów" Mikołaj Marcela, Wydawnictwo Literackie 2019

A teraz coś dla Waszych pociech! Również o jedzeniu, lecz nie jest to poradnik żywieniowy, a druga część polskiego vege kryminału z serii "Best seler".

Czy Wasze dzieci pamiętają szeryfa Jarzynowa- Nataniela Selera? Przypominam recenzję tutaj. Tym razem nasz warzywny detektyw będzie miał nie lada orzech do zgryzienia… Los postawi przed nim trudne zadanie odnalezienia siostrzenicy opływającego w dostatki Henryka Kokosa, którego potężny ród trzęsie Owocowicami. Kto jest zamieszany w zniknięcie Wiórki Kokos? Co mają do ukrycia Tolek Banan, Anton Antonówka i Yoko Kokos? Czy zaginięcie Wiórki ma coś wspólnego ze sprawą Delgado Awokado? I jak z nowymi detektywistycznymi wyzwaniami poradzą sobie siostry Brukselki?


Osadzić warzywa i owoce, jako bohaterów kryminału to genialny pomysł! Świetna, przezabawna opowieść nie tylko dla dzieci- rodzice też bawią się przy lekturze znakomicie, a to między innymi za sprawą wielu tekstów nawiązujących do kultury popularnej.

Nie tylko dla wegetarian 😉

🌱 🌰 🌽 🍅 🍆 🍇 🍈 🍉 🍏 🍓 🍇 🍋 🍌 🍍 🍑 🍒 🍐 🍎 🍢 🍝 🍛 💚

1 komentarz:

  1. Bardzo lubię gotować. Przez ostatni rok pracuję nad zdrowymi nawykami żywieniowymi mojej rodziny. Po roku udało już się wypracować dość dużo. Ale cały czas lubię czytać o zdrowym podejściu do żywienia. I jak najbardziej skuszę się na przeczytanie tych książek. Może uda mi się dorwać którąś w bibliotece, a jeśli nie to kupię. Na pewno będzie to rozsądny wydatek na plus dla zdrowia!

    OdpowiedzUsuń

Dziękuję za każdą opinię :) Twoje zdanie na ten temat jest dla mnie niezwykle ważne.

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...