poniedziałek, września 30, 2019

5 KSIĄŻEK, KTÓRE ROZWINĄ INTELIGENCJĘ EMOCJONALNĄ TWOJEGO DZIECKA


Niektórych z nich bardzo pragniemy. Innych wolelibyśmy unikać. Jedni im zaprzeczają lub duszą w sobie. Inni, nie potrafią ich powstrzymać. Emocje. Czy macie nad nimi kontrolę czy to one Wami rządzą?

Warto zdać sobie sprawę, że nasze dzieci uczą się wyrażania emocji od nas. Jeżeli rzucamy talerzami w złości, nie dziwmy się, że nasz maluch rzuca zabawkami, kiedy coś mu się nie spodoba. Z drugiej jednak strony, dzieci przeżywają emocje jeszcze bardziej intensywniej niż my. Nie rozumieją co się z nimi dzieje, po prostu kipią emocjami czy to w euforii, czy w złości. Możemy, a nawet jest to nasz rodzicielski obowiązek, nauczyć pociechy nazywania i rozumienia emocji. Jeśli szukalibyście pomocy w literaturze dziecięcej, zarówno opowieści, jak i praktycznych ćwiczeń, prezentuję poniżej warte uwagi tytuły. Oczywiście jest ich o wiele więcej na rynku wydawniczym. Jeśli możecie coś polecić sprawdzonego, czekam na Wasz cenny komentarz! 😉


Seria "Akceptuję, co czuję" Isabelle Filliozat i inni, tłum. A. Wolna, Wydawnictwo Egmont 2019




"Pewność siebie", "Strach- wróg czy przyjaciel" oraz "Moje emocje" to 3 książki z wartościowymi ćwiczeniami, które rozwiną inteligencję emocjonalną dziecka. Wycinanki, rysunki, quizy, wyklejanki, kolorowanki i inne zadania, które znają najmłodsi, to tylko z pozoru zwyczajne zajęcia. Za nimi kryją się kształtowanie wyrażania emocji, ich znajomości, poznawanie siebie, radzenie sobie ze strachem.




Poczucie własnej wartości jest niezbędne w życiu każdego człowieka. Pomaga rozwinąć swoje mocne strony, nabrać śmiałości, wzmocnić poczucie bezpieczeństwa, radzić sobie z przeciwnościami życia, ale i w codziennych sytuacjach. Dlatego rozwijajmy w dzieciach pewność siebie!




To normalne, że czasem czegoś się boimy. Strach jest nawet potrzebny, by chronić siebie przed niebezpieczeństwem. Wszystko jest ok, chyba, że ten mały strach, zamienia się w straszydło lub lęk, który zaczyna nas ograniczać. Wtedy warto stawić mu czoło. Pokonać go, lub chociaż spróbować małymi kroczkami oswoić się z nim. Dlatego dodajmy naszym dzieciom otuchy, by miały siłę zmagać się z codziennymi wyzwaniami.



Te książki nie tylko są ciekawe i rozwijające, ale i pomocne zarówno dla ich młodych odbiorców, jak i rodziców. Zostały opracowane przez psychoterapeutkę. Na końcu każdego z tytułów znajduje się krótki poradnik dla dorosłych, który pozwoli Wam stać się przewodnikiem po świecie emocji (a przy okazji Wy także możecie się czegoś nauczyć 😉). Bardzo polecam!

Kategoria wiekowa: 5+
Ilość stron: 96
Oprawa: miękka



"Uczuciometr inspektora Krokodyla" Susanna Isern, tłum. B. Bardadyn, Wydawnictwo Dwukropek 2018




Zanim Krokodyl stał się słynnym inspektorem, był zagubionym, płaczącym, nie rozumiejącym siebie krokodylkiem. Kiedyś usłyszał od starego mądrego żółwia, że krokodyle już takie są- w końcu nie bez powodu mówi się "krokodyle łzy". Jednak nasz bohater nie zgodził się z tym stwierdzeniem. Zaczął obserwować siebie i inne zwierzęta, badać, dociekać i wyciągać wnioski. W końcu, z biegiem czasu, stał się specjalistą od uczuć, detektywem, który pomagał innym tropić i rozumieć emocje. Opierając się na swoim bogatym doświadczeniu, inspektor Krokodyl skonstruował urządzenie do rozpoznawania i mierzenia emocji, które nazwał Uczuciometrem.



Ta książka to opowieść o emocjach zarówno od podstaw, jako pierwsze "zetknięcie się" z nimi, jak i dla tych, którzy potrafią je nazwać, lecz jeszcze nie wiedzą jak je kontrolować. Poprzez bajkową historię z niezwykle uroczymi postaciami (za każdym z nim kryje się inna emocja), najmłodsi poznają reakcje i zmiany fizyczne jakie wywołują w nas uczucia. Uczą się rozpoznawania ich poziomu intensywności, aż w końcu poznają ćwiczenia na ich opanowanie (nie mylić z powstrzymywaniem!). Przedstawionych sposobów jest wiele, dlatego każdy znajdzie coś, co akurat jemu będzie odpowiadać. Doskonałą pomocą, która budzi jednocześnie zainteresowanie dziecka jest tytułowy Uczuciometr- to dodatek do książki (koniecznie sprawdźcie przy zakupie czy jest, czy ktoś go do siebie "nie przytulił"...). Ten niepozorny wynalazek może nam pomóc rozwiązywać codzienne nieporozumienia w kontaktach z dzieckiem, a co za tym idzie, poprawić nasze wzajemne relacje i poznawanie siebie.




Autorką tej cudownej książki jest psycholożka, a jednocześnie mama trójki dzieci. Wykłada na uniwersytecie w Santander, pracuje jako psychoterapeutka w prywatnej klinice. Ma na swoim koncie ponad sześćdziesiąt książek dla najmłodszych. Dwukrotnie została nagrodzona srebrnym medalem na Moonbeam Children's Book Awards. Ilustratorka również cieszy się światową sławą.


Wydaje mi się, że "Uczuciometr inspektora Krokodyla" powinien znaleźć się w każdym domu, i oczywiście należałoby z niego często korzystać 😉


Kategoria wiekowa: 5+
Ilość stron: 96
Oprawa: twarda


"Szczęście. Opowiastki dla dzieci" Leo Bormans, tłum. I. Mączka, Wydawnictwo Papilon 2019



Czy szczęście jest emocją? Nie, ale blisko mu do tego 😉. Emocją jest radość, a z kolei jej wyrazem bliskoznacznym jest szczęście. Pewne jest, że poczucie szczęścia wiąże się z emocjami, dlatego też pozwoliłam sobie zaprezentować ten tytuł właśnie w temacie emocji.

"Szczęście nie spada z nieba. Kształtujemy je odpowiednią postawą: optymizmem, samoakceptacją, stawianiem sobie celów i ich realizacją, poszukiwaniem sensu życia, ćwiczeniami wytrwałości, współdziałaniem z innymi oraz dokonywaniem odpowiednich wyborów.

Warunki, w jakich żyjemy, tylko w niewielkim stopniu decydują o naszym szczęściu. Większy wpływ ma na nie sposób, w jaki podchodzimy do życia, a w szczególności optymizm przekazywany przez rodziców, którzy nas wychowują, oraz osoby z naszego otoczenia, dające nam odpowiedni przykład. Wszyscy możemy się nauczyć, jak być bardziej otwartymi, optymistycznymi i szczęśliwymi.

(...) Książka ta powstała na podstawie najważniejszych przesłanek psychologii pozytywnej (...). Jej autor, Leo Bormans, podróżuje po świecie, pełniąc rolę ambasadora szczęścia, i dzieli się inspirującą misją poprawy jakości życia."


To cytat ze wstępu- nie mogłam się oprzeć, by się nim z Wami nie podzielić. 😊




W "Szczęściu" znajdziecie 10 niezależnych od siebie opowieści, które tworzą jednak spójną całość. Każda z nich traktuje o czymś innym: o celach, które warto sobie w życiu obierać, o relacjach, które warto pielęgnować, o otwartości i poszukiwaniu sensu, o dostrzeganiu i docenianiu, o byciu sobą, o obdarowywaniu innych, o wyrażaniu emocji, o trosce o kondycję fizyczną, o chęci do nauki oraz o wytrwałości. Po każdym opowiadaniu znajdziemy pytania do tekstu, które pozwolą nam pokierować rozmową na konkretny temat. Są również podane sposoby na szczęście, ciekawostki na temat ptaków, które są głównymi bohaterami w książce, oraz ciekawe zadania do wykonania.



Ten tytuł świetnie się sprawdzi w domu, na przykład podczas codziennego wieczornego czytania w odcinkach 😉 lub w przedszkolu czy w szkole podczas zajęć 👍.

Świetna i do tego pięknie wydana publikacja!

Kategoria wiekowa:
5-9
Ilość stron: 64
Oprawa: twarda

2 komentarze:

  1. Świetne książeczki! Na pewno chętnie wybiorę ja dla swojego maluszka, ponieważ to świetny sposób na naukę w kreatywny sposób :)

    OdpowiedzUsuń
  2. Super książeczki dla dzieci! Są dobrym pomysłem na prezent, bo nie tylko uczą, ale i rozbudzają wyobraźnie i kreatywność dziecka :)

    OdpowiedzUsuń

Dziękuję za każdą opinię :) Twoje zdanie na ten temat jest dla mnie niezwykle ważne.

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...