czwartek, września 05, 2019

"DLACZEGO PILOCI KAMIKADZE ZAKŁADALI HEŁMY? CZYLI EKONOMIA BEZ TAJEMNIC" Robert H. Frank, tłum. S. Litwińska, Wydawnictwo Literackie 2019


Światem rządzi ekonomia! Ale żeby tak na co dzień ekonomia wtrącała się w życie zwykłego Kowalskiego? Już nawet nie mówię o wyborach konsumenckich, a- wydawałoby się- zwykłe decyzje odbiegające od pieniędzy! No bo sami powiedzcie, co ma ekonomia do hełmów pilotów kamikadze?! Albo do kobiecych wyborów butów na wysokim obcasie?

Okazuje się, że ekonomia to nie tylko pieniądz. To także korzyść psychologiczna, wygoda, a nawet przyzwyczajenie, które daje nam komfort. Tym wszystkim można wytłumaczyć dlaczego wielu producentów komputerów oferuje za darmo oprogramowanie, którego cena rynkowa przekracza cenę samego komputera; dlaczego światło zapala się, gdy otwieramy lodówkę, a nie zapala się, gdy otwieramy zamrażarkę; dlaczego w deszczowe dni taksówkarze kończą pracę wcześniej, czy nawet dlaczego foteliki dla dzieci wymagane są w samochodach, a w samolotach już nie. To zaledwie kilka przykładów, a profesor Robert H. Frank nazywany przez swoich studentów "najfajniejszym ekonomistą na świecie", wymienia ich w swojej książce kilkadziesiąt (a może i więcej- nie liczyłam...).

Życie pełne jest zagadek, nie zawsze przez nas uświadamianych. Wystarczy znać tylko kilka prawideł ekonomicznych, aby zrozumieć setki absurdów, z którymi stykamy się na co dzień.

"Dlaczego piloci kamikadze zakładali hełmy?" to zabawny kurs ekonomii dla żółtodziobów w postaci książki. Można ją czytać strona po stronie, lub zacząć od miejsca, na którym ją otworzymy. To szokująca i ciekawa dawka wiedzy, którą jest w stanie przyswoić przeciętny dorosły (pocieszam i zachęcam: nie trzeba być umysłem ścisłym 😉). Czyta się to lekko i przyjemnie, aż trudno się od niej oderwać. 👍

2 komentarze:

  1. Bardzo lubię książki z takimi nieoczywistymi tytułami. Z chęcią się jej przyjrzę.

    OdpowiedzUsuń
  2. Ciekawy tytuł i nie wskazuje na tematyke książki.

    OdpowiedzUsuń

Dziękuję za każdą opinię :) Twoje zdanie na ten temat jest dla mnie niezwykle ważne.

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...