poniedziałek, czerwca 03, 2019

KSIĄŻKI O JEDZENIU DLA CAŁEJ RODZINY


Jedzenie jest ważne w mojej rodzinie. Wszyscy uwielbiamy jeść i przygotowywać jedzenie, ale pod warunkiem, że nie jest to byle co. Praktycznie ciągle jemy i gotujemy coś nowego. Czasami mam wrażenie, że nie wychodzę z kuchni- albo coś pichcę, albo sprzątam po pichceniu... A skoro jedzenie jest dla nas tak istotne, również i dużo o nim czytamy.

Zapraszam na przegląd najnowszych książek o jedzeniu dla całej rodziny. 👪



"Podano do stołu" Irma Kalnina, tłum. D. Łubiński, Wydawnictwo Adamada 2018


Posiłki zjadane z całą rodziną przy stole są u nas w rodzinie bardzo istotne. W domu, nie pozwalałam na jedzenie w pośpiechu, przy komputerze, w swoim pokoju. Jemy przy stole! Codziennie siadamy wspólnie do obiadu. Ja lub Mąż przygotowujemy obiad, a Dzieci przygotowują sztućce oraz talerze. Nierzadko pomagają też w kuchni przy przyrządzaniu potraw, co sprawia im samym wiele radości! Kiedy już siadamy do stołu, nic innego się nie liczy, to nasz święty czas. Jemy, ale przede wszystkim rozmawiamy. Nie odbieramy wówczas telefonów, nie zajmujemy się innymi sprawami, dopóki ostatnia osoba nie skończy jeść, siedzimy. Zresztą zazwyczaj siedzimy jeszcze dłużej, przecież tyle wydarzyło się w ciągu dnia! Po posiłku, każdy obowiązkowo odnosi swój talerz do zlewu i biada temu, kto o tym zapomni 😉.

Zawsze fascynowała mnie sztuka układania sztućców podczas wytwornych przyjęć, choć prawie wcale na takich nie bywam 😅. Kiedy Moje Dzieci dowiedziały się o znaczeniu układania noża, widelca, serwetek, widzę, że zależy im stosować się do etykiety. Dlatego też książka "Podano do stołu" tak nam się spodobała!


Jak zachowywano się podczas posiłków dawniej, kiedy wynaleziono łyżki, noże, widelce? O czym należy pamiętać siadając do stołu? Jak prawidłowo go nakrywać? Jak poprawnie jeść sztućcami? Jak używać serwetki? Jak zareagować, kiedy popełnimy faux pas przy jedzeniu? Które potrawy można jeść palcami? Jak radzić sobie z jedzeniem spaghetti czy uciekającym po talerzu groszkiem? O tym i wielu innych jedzeniowych sytuacjach przeczytacie w tej ciekawej książce 👍.

Krótkie, treściwe, proste teksty, jako danie główne, a na deser kolorowe, przyciągające wzrok ilustracje. Zapraszam, podano do stołu!

Kategoria wiekowa: według mnie 6+, wydawca podaje 8+
Ilość stron: 64
Oprawa: twarda



"Zuzanna Kociołek i Kraina Smaku" Maciej Rożen, Wydawnictwo Burda Książki 2019


"Zuzanna przyszła na świat, wyskakując z kociołka pełnego parującej owsianki. W Krainie Smaku to nic nadzwyczajnego."
Jej włosy były w kolorze kasztanów (zapewne tych jadalnych 😉), oczy zielone jak groszek, trampki miała fioletowe, zupełnie jak jagody, spodnie w kolorze szpinaku, koszulka w cytrynowe grochy, a fartuszek czerwony jak porzeczki. 😋

Wyobraźcie sobie, że z wulkanów bucha ostre chili, szefowie kuchni walczą w stylu kulin-fu, a kisiel wydobywa się na platformach wiertniczych!



Takie niesamowite rzeczy dzieją się właśnie w Krainie Smaku, o której przeczytacie w tej niezwykle poetyckiej książce.

Kategoria wiekowa: 6 +
Ilość stron: 109
Oprawa: twarda



"Alaantkowe BLW. Rośniemy" Joanna Anger, Anna Piszczek, Wydawnictwo Mamania 2019


To już trzecia książka z serii Alaantkowe BLW, której autorkami są dwie polskie młode i kreatywne mamy, nauczycielki oraz blogerki 😉. Ich poprzednie książki błyskawicznie stały się bestsellerami- jestem pewna, że i tym razem będzie podobnie!

Na czym polega BLW chyba wie już dziś większość mam. Bardzo ogólnie rzecz ujmując (ponieważ pisałam już o tym na blogu tutaj, a nie lubię się powtarzać), metoda ta polega na przyzwoleniu maluchowi na samodzielność przy stole oraz całkowity wybór, co będzie jeść. To bardzo mądre i rozsądne kształtowanie zdrowych nawyków żywieniowych. Sprawdza się doskonale także u dzieci, które grymaszą przy stole lub są niejadkami. 👍

O ile wcześniejsze tytuły z serii
Alaantkowe BLW dotyczyły młodszych dzieci i stanowiły wstęp do metody, a raczej stylu życia, o tyle najnowsza książka "Rośniemy" pomoże gotującym dla nieco starszych latorośli oraz całych rodzin.

Przepisy w książce zostały podzielone na posiłki: śniadania, drugie śniadania, obiady, przekąski i desery, kolacje, a także okazje specjalne. Znalazły się też przepisy bazowe oraz porady. Każdy przepis jest też oznaczony tagami: na wynos, bez glutenu, z dzieckiem (w sensie, że danie można przygotować razem), bez jajka, bez nabiału, ekspresowe, wegetariańskie. Są też przydatne uwagi, które warto przeczytać przed przyrządzeniem dania. Ponadto kolorowe, smakowite zdjęcia, piękna i ułatwiająca korzystanie z książki szata graficzna.


Jest słodko, jest wytrwanie, jest zdrowo i prosto! Jeśli macie poprzednie tytuły, czas uzupełnić biblioteczkę! A jeśli jeszcze nie znacie dziewczyn Asi i Ani i ich Alaantkowych książek- jak Wyście się uchowali?! 😉




3 komentarze:

  1. Zawsze warto sięgnąc po książki o innej tematyce niż zwykle :)

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. U mnie akurat książki o jedzeniu często są na tapecie ;)

      Usuń
  2. Coś o tym wiem, u nas tematyka jedzenia co chwile się w domu przewija ;D

    OdpowiedzUsuń

Dziękuję za każdą opinię :) Twoje zdanie na ten temat jest dla mnie niezwykle ważne.

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...