poniedziałek, marca 11, 2019

"DOBRE MANIERY SĄ SUPER" Munro Leaf, tłum. A. Jezierska, Wyd. Esteri 2017


Porozmawiajmy o manierach. Przygotowując się ostatnio do zajęć z dziećmi właśnie na ten temat, zaczęłam sama się zastanawiać na ile dobre maniery są ludziom potrzebne, a na ile nas ograniczają? Czy w dzisiejszych czasach savoir- vivre ma znaczenie? 


Postanowiłam zapytać o to najmłodszych uczniów (7-9 lat). Doszli oni do wniosku, że dzięki dobrym manierom żyje się łatwiej i przyjemniej, że są one ważne i potrzebne. Uff, szczerze- to ulżyło mi słysząc to od młodych ludzi. Tylko jeszcze nasuwa się pytanie: czy rzeczywiście tak na co dzień pamiętamy o kulturalnym zachowaniu? Uhm, no różnie z tym bywa. Niektórzy ludzie chyba jednak nie mają o nim pojęcia! Ale jakby nie było, najwięcej nauczymy nasze dzieci. To w nich tkwi nadzieja i siła! A pamiętajmy, że dzieci uczą się najszybciej poprzez modelowanie, co oznacza, że i my- dorośli musimy się starać, bo dajemy najmłodszym przykład 😉😇. I od razu robi się miło. 😊

Kojarzycie opowieść o Byczku Fernando? Jej autorem jest nieżyjący już Munro Leaf. Napisał on oraz zilustrował jeszcze inne ciekawe oraz wartościowe książeczki dla dzieci, między innymi również "Dobre maniery są super", o których dzisiaj Wam opowiadam. 

Znajdziecie tutaj podstawowe zasady savoir-vive: o witaniu się i żegnaniu, nie narzekaniu, zostawianiu po sobie porządku, kulturalnym zachowaniu przy stole, czekaniu na swoją kolej podczas rozmowy, pamiętaniu o "magicznych" słowach: "proszę", "dziękuję". O dzieleniu się zabawkami z innymi, o graniu fair play, zgodnej zabawie, o ziewaniu, a nawet o byciu dobrym dla zwierząt. 


Mali czytelnicy poznają również pewne typy ludzi, takie jak: chytrusy, jęczydusze, krzykacze, Pan-Ja-Muszę-Być-Pierwszy, rozwalacze, drzące, psuje, dotykacze, szpiedzy i ich nieładne zachowania. Oby tylko nikt nie znalazł wśród nich siebie...


Niezwykle proste, a jednocześnie zabawne rysunki zawarte w tej książeczce, dodają uroku oraz pobudzają dziecięcą ciekawość.

Munro Leaf wierzy w to, że Wasze dzieci znają już jakieś dobre maniery, dlatego też daje im możliwość samodzielnego zilustrowania ich, a może i nawet opisania na ostatnich, pustych stronach książki. 


"Dobre maniery są super" to z pewnością wartościowy poradnik dla młodych ludzi, który może wnieść w nasze życie więcej życzliwości. A przecież kultura osobista to nasze wspólne dobro, o które KAŻDY człowiek powinien dbać.

Jest to więc pozycja obowiązkowa na dziecięcej liście lektur. 👍


Kategoria wiekowa: 3 +
Ilość stron: 50
Oprawa: twarda

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Dziękuję za każdą opinię :) Twoje zdanie na ten temat jest dla mnie niezwykle ważne.

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...