czwartek, marca 07, 2019

"CHROBOT. ŻYCIE NAJZWYKLEJSZYCH LUDZI ŚWIATA" Tomasz Michniewicz, Wyd. Otwarte 2018


Najlepszy reportaż zeszłego roku, jaki przeczytałam! Niezwykle ciekawy, przejmujący, promujący człowieczeństwo. Dotąd nie znałam Michniewicza, po "Chrobocie" przeczytałam, wysłuchałam i obejrzałam wiele wywiadów, których udzielił. Człowiek niesamowicie mądry życiowo, aż nie chce się wierzyć, że jest przed czterdziestką (co nie oznacza, że wczesna dorosłość nie idzie w parze z mądrością!). 


"Chrobot" to opowieść o najzwyklejszych ludziach z różnych, często odległych od siebie miejsc na świecie. Finlandia, Kolumbia, Japonia, Uganda, Kalkuta, Springfield w USA, Zimbabwe. Siedem prawdziwych historii. Każda z nich jest w jakimś sensie dramatyczna, choć przedstawia typową codzienność w danej kulturze. Niby ot, zwykłe życie. A jednak, czytając zaczynasz doceniać swoje położenie. Nagle uświadamiasz sobie, jak wielka jest globalna przepaść między bohaterami i Tobą. Bo Ty też jesteś bohaterem. 

"Siedmioro dzieci w podobnym wieku z siedmiu różnych miejsc. Będą dorastać w tym samym czasie, ale nigdy się nie spotkają.
Dziś są już dorośli. Zwykli ludzie. Tacy, jakich mijamy na ulicy.
Nic szczególnego.
Jeśli o kimkolwiek można powiedzieć, że jest zwykłym człowiekiem."

Czytając nie trudno dojść do jednej z wielu refleksji: choć żyjemy w różnych częściach świata, wychowujemy się w odmiennych kulturach, wszyscy jesteśmy tacy sami.

"Wszystkie wydarzenia i postacie przedstawione w tej książce są prawdziwe... o ile prawdą jest to, co pamiętamy. Te historie zostały spisane tak, jak opowiedzieli je ich bohaterowie."

 Po "Chrobot" jeszcze kiedyś sięgnę- jestem tego pewna. Nie mogę przestać myśleć o przeczytanych historiach i ich bohaterach. Zżyłam się z nimi na tych ponad 460 stronach...


Dla tych z Was, którzy są zainteresowani zakupem książki z 35% rabatem (promocja na wszystkie tytuły 🙀 ), mam kod zniżkowy w księgarni https://www.gandalf.com.pl/ :
KOD: gandalf100

Ważny od 04.03 do 31.03

2 komentarze:

  1. Zachęciłaś mnie. Nie mam wyjścia, muszę po to sięgnąć :)

    OdpowiedzUsuń
  2. O to chodziło ;) Cieszę się, że Cię zainteresowałam. Koniecznie po lekturze daj znać, czy spodobała Ci się ta książka ;) Pozdrawiam!

    OdpowiedzUsuń

Dziękuję za każdą opinię :) Twoje zdanie na ten temat jest dla mnie niezwykle ważne.

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...