czwartek, lutego 28, 2019

"ADA, TO WYPADA!" Sylwia Stano, Zofia Karaszewska, Wyd. Znak 2018


Jestem pewna, że wiele razy w swoim życiu słyszałyście tekst w stylu:"No wiesz, dziewczynie to nie wypada!". Miałam koleżankę w liceum, która na każdy taki komentarz odpowiadała:"Nie wypada chodzić nago po ulicy". I zamykała wszystkim buzie 😁. Ileż razy ja sama od niej to usłyszałam! Aż w końcu (po latach...) to do mnie dotarło! Grzeczne dziewczynki rzadko coś osiągają. Grzeczne dziewczynki dają się wykorzystywać. Grzeczne dziewczynki nie myślą o swoich potrzebach. Dziś to dziewuchy zabierają głos! Spełniają marzenia, rozwijają zainteresowania, nie boją się brnąć przed siebie!

Poradniki dobrego wychowania kojarzą mi się niekoniecznie z nauką kulturalnego zachowania (notabene ciągle jako społeczeństwo mamy luki w tym drugim...). Potocznie "dobre wychowanie" głosi między innymi: nie odzywaj się nie proszona, bądź skromna, potrzeby innych są ważniejsze, o sobie myśl na samych końcu i tak dalej. Chyba najwyższy czas spalić na stosie przestarzałe poradniki! 

Właśnie ukazał się nowoczesny podręcznik dla współczesnych dziewczyn "Ada, to wypada!". Wypada mieć swoje zdanie, zabierać głos, zadawać pytania, spełniać marzenia, rozwijać zainteresowania, pomagać sobie nawzajem, inspirować się innymi. 


Książka przedstawia krótką biografię 21 Polek, które miały odwagę robić swoje, mimo tego, że być może inni naokoło myśleli i mówili: "Tego to ci nie wypada!". Tupnęły nogą i dziś spełniają się jako kucharki, specjalistki, autorki kryminałów, założycielki fundacji, naukowczynie, właścicielki kosmetycznego imperium, seksuolożki, piosenkarki, artystki, reżyserki, ekonomistki, podróżniczki, a nawet pracują w kopalni (miałam problem z odmianą zawodu górnik- czy górniczka to poprawne sformułowanie? 😕). Te wyjątkowe kobiety dzielą się swoimi cennymi radami adresowanymi do tytułowej Ady, którą tak naprawdę może być każda z nas- niezależnie od wieku, od sytuacji życiowej, miejsca zamieszkania. 
"Ada, to wypada... mieć granice,... przyprawiać po swojemu,... dbać o siebie,... zadawać pytania, na które nie ma odpowiedzi,... zabierać głos,... robić to, co daje Ci satysfakcję i niezależność,... mieć swój styl,... szukać swojego talentu,... być twórczym urwisem,... być zdrową egoistką,... być wrażliwą (...)."


A Twoim zdaniem, co wypada?

Bo moim zdaniem, wypada podarować tę książkę swojej córce! 😊


Kategoria wiekowa: 8 +
Ilość stron: 128
Oprawa: twarda

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Dziękuję za każdą opinię :) Twoje zdanie na ten temat jest dla mnie niezwykle ważne.

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...