poniedziałek, stycznia 28, 2019

FASCYNUJĄCY ŚWIAT OCZAMI KSIĄŻEK


Książki popularno- naukowe dla dzieci fascynują nie tylko najmłodszych czytelników. Biją z nich kolory, przepiękne ilustracje, ciekawe zdjęcia, nowinki naukowe... 😊 Aż chce się pochłonąć z nich całą wiedzę! 

"Góra i dół. Zobacz, jak niesamowita jest przyroda" Hanako Clulow, Wyd. Adamada 2018


 Ocean, las deszczowy, biegun północny, rzeka, jaskinie górskie, sawanna, klify, las, to zagadnienia poruszone w tej książeczce. Pokazano w niej tylko najbardziej charakterystyczną florę i faunę z krótkim opisem. Dzięki temu dziecko szybciej jest w stanie zapamiętać mieszkańców różnorodnych miejsc świata, nie dostaje oczopląsu, nie doznaje przesytu, nie czuje się przeciążone nadmiarem informacji.


Proste, kolorowe, urokliwe ilustracje zostały przedstawione w pomysłowej formie. Rysunek przedstawiający określony w temacie krajobraz, został przecięty na pół w poziomie. Przewracając przeciętą stronę ukazują się ukryci mieszkańcy. Wydanie przepiękne, pomysłowe, przemyślane, wartościowe! Uwielbiam takie książki! Moje Dzieciaki również po takie chętnie sięgają 👫👍.

Kategoria wiekowa: 4+
Ilość stron: 24
Oprawa: twarda


 
"Encyklopedia dla dzieci" R. Różycki, P. Basińśki, G. Jazdon, Wyd. Publicat 2018
Za moich czasów 👵😆, z literatury popularno-naukowej dla dzieci istniały tylko encyklopedie... (w swojej biblioteczce mam jeszcze kilka ulubionych i najczęściej używanych...). Poza tym oczywiście kiedyś nie było Internetu! Współczesne dzieci nie są w stanie sobie wyobrazić, jak mogliśmy kiedyś tak żyć 😁.

Mimo postępu techniki oraz wiedzy, dostępu do nich, jak i bogatej oferty literatury, encyklopedie wciąż są wydawane. I całe szczęście! Kontakt z książką pełną informacji o świecie, zdjęć i ilustracji, a kontakt z klawiaturą i wujkiem Googlem to dwie zupełnie inne sprawy! Oczywiście, w Internecie wiedza jest wciąż uaktualniana i jest jej więcej w różnej formie: oprócz zdjęć, są i filmiki (miliony filmików), opinie, statystyki, reklamy i czego dusza zapragnie. Encyklopedia papierowa jest bardziej uboga, fakt. Ale książka to książka! Surfowanie po cyberprzestrzeni nie daje takiej przyjemności, jak dotyk papieru, zapach farby drukarskiej... Zgadzacie się ze mną, czy nie?!


"Encyklopedia dla dzieci" z serii Centrum Edukacji Dziecięcej podzielona jest na działy, takie jak: Kosmos, Nasza planeta, Świat roślin i zwierząt, Ciało człowieka, Dzieje ludzkości, Nasza codzienność, Nauka, Technika, Mapy świata, Polska, Flagi państw świata. Zawiera ponad 1000 wspaniałych zdjęć i ilustracji. Estetyczna szata graficzna, dostosowana treść do odbioru czytelników- porównując do różnych innych dostępnych encyklopedii dla dzieci, ta jest naprawdę warta posiadania! 👌

Kategoria wiekowa: 6+
Ilość stron: 320
Oprawa: twarda
 "To MY. Dzieci świata" Eliza Piotrowska, Wyd. Publicat 2018


Świetnie przedstawione różne miejsca na świecie, różniące się kultury, jak i ich mieszkańcy. Ta książka pokazuje dzieciom, iż mimo wielu różnic między ludźmi, odległości, które nas dzielą, wiary, codzienności, każdy człowiek na Ziemi ma podobne potrzeby- chce być kochany, akceptowany i być szczęśliwy.

Iga, Gutek oraz ich pies Globus zabierają czytelników w podróż dookoła świata. Wraz z nimi dziecko poznaje nazwy krajów, niektóre słowa w ich języku, najbardziej charakterystyczne dziedzictwa kultury, klimat miejsca, styl życia.

Dzięki takim lekturom w najmłodszych zaczyna kiełkować tolerancja oraz otwartość na świat- tak ważne wartości we współczesnym życiu!Książka jest bogato ilustrowana, a treść przedstawiona jest w atrakcyjny sposób w postaci komiksu.

Kategoria wiekowa: 3+
Ilość stron: 64
Oprawa: twarda
"Księga Ziemi" Jonathan Litton, tłum. K. Kmieć- Krzewniak, Wyd. Adamada 2018


To książka, której okładka już krzyczy: "Jestem wyjątkowa! Weź mnie! Przeczytaj mnie!" 😁 (no co? Do mnie książki przemawiają...). W środku niej natomiast każda strona zachwyca odkrywającymi się przed nami tajemnicami Wszechświata: procesami zmieniającymi Ziemię, życiem na Ziemi, regionami oraz związkiem człowieka z Ziemią. Jest tyle do odkrycia!

Jak powstała Ziemia? Gdzie się ona kończy, a gdzie zaczyna Kosmos? Jak działa pogoda? Jak to możliwe, że nasza planeta jest pełna tylu skrajności? Jacy ludzie najbardziej wpłynęli na bieg historii? Jakie znamy cuda świata? Jakie zagrożenia czyhają na Ziemię? Czy jest jakaś nadzieja dla ludzkości? Na te i wiele innych pytań, znajdziecie odpowiedź w tej cudownej publikacji.Ilustracje tak przyciągają oczy, że nawet jeśli dziecko jeszcze samo nie potrafi przeczytać treści, będzie godzinami zachwycało się pięknej książki, a zarazem pięknem świata 😍.

Kategoria wiekowa: 5+
Ilość stron: 64
Oprawa: twarda
"Co się wyprawia tam w środku? Ludzkie ciało" John Farndon, tłum. K. Kmieć- Krzewniak, Wyd. Adamada 2018

 
Na koniec zapraszam Was w fascynującą podróż do wnętrza ludzkiego ciała.


Jak zrastają się kości? Czy jedzenie wpada wprost do żołądka? Dlaczego krew jest czerwona? A dokąd ona płynie? Jak nabrać siły? Co sprawia, że rośniemy? Jak działają nerwy? Dlaczego jesteśmy podobni do mamy i taty? Jak się rodzą dzieci?

A teraz trochę faktów- czy wiecie, że...


..."gdyby człowiek wykorzystał łącznie siłę wszystkich swoich mięśni, byłby w stanie podnieść autobus"?!

... "łączna długość naczyń włosowatych w ciele człowieka szacowana jest na około 60 tysięcy kilometrów. Taką odległość człowiek pokonałby, gdyby okrążył kulę ziemską półtora raza."?

... "proces trawienia pokarmu trwa średnio 24 godziny"?

Jeżeli jesteście żądni wiedzy o ludzkim ciele, a przy tym zachwycacie się infografikami, ten tytuł to strzał w dziesiątkę. Poza ciekawymi informacjami, kolorowymi i atrakcyjnymi grafikami, znajdziecie tu kilka sporych rozmiarów rozkładówek. Na mnie i moich Dzieciach robi wrażenie 😮😊.

Kategoria wiekowa: 5+
Ilość stron: 80
Oprawa: zintegrowana


3 komentarze:

  1. Bardzo ciekawe propozycje książkowe dla dzieci :) Na pewno chętnie przejrzymy je "na żywo" i zdecydujemy co wybierzemy

    OdpowiedzUsuń
  2. Bardzo ciekawa książeczka przybliżająca dzieciom budowę ludzkiego ciała, szczegółowe obrazki, maluchy to lubią :)

    OdpowiedzUsuń
  3. Dzieci uwielbiają encyklopedie :). Dobrze jest wykorzystać ten moment, bo maluchy chłoną ciekawostki jak gąbka wodę.

    OdpowiedzUsuń

Dziękuję za każdą opinię :) Twoje zdanie na ten temat jest dla mnie niezwykle ważne.

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...