wtorek, marca 13, 2018

PRZEPISY NA DANIA, KTÓRE DODAJĄ ENERGII



Gdzieś przeczytałam, że w kulinarnych świecie będzie to zdecydowanie rok śniadań! I bardzo dobrze, bo przecież śniadanie to najważniejszy posiłek w ciągu dnia. Powinno się ono składać z węglowodanów złożonych, czyli produktów pełnoziarnistych (pieczywa, kasz, ziaren, orzechów, zbóż,) oraz sycących warzyw np. ciecierzycy, soczewicy, fasoli itp.

Jeżeli tak jak ja, cały czas szukacie inspiracji na nowe dania, koniecznie zajrzyjcie do książek "Tylko owsianki" oraz "Moc ziaren i orzechów".


Niby nie ma nic prostszego niż owsianka. To sposób na szybkie i pożywne śniadanie, które dostarczy energii na wiele godzin. Można je przyrządzić w domu, jak i w pracy. Ale nie wystarczy przecież zalać płatków owsianych wodą lub mlekiem, to tak jakby posmarować pieczywo masłem- po dwóch dniach (albo szybciej!) nie mamy już na to ochoty!

Owsianka to bardzo uniwersalne danie- codziennie może smakować zupełnie inaczej, w zależności od dodanych składników. Pasują do niej ogrom różnorodnych dodatków- owoce świeże i suszone, orzechy, ziarna, miód, syropy, (cukier też, ale cukrowi mówimy: BE) przyprawy, a nawet niektóre warzywa. Można ją gotować na mleku zwierzęcym, roślinnym, na wodzie, a także na sokach. Można i zalać jogurtem i pozostawić na całą noc w lodówce do napęcznienia. Można zblendować na gładki krem, pozostawiając w całości dodatki. Możliwości jest tak wiele! I właśnie w tym tkwi trudność... Bo skoro tyle wolno z nią robić, to może zabraknąć konkretnych pomysłów...

Dlatego do mojej kuchennej biblioteczki trafiła książka "Tylko owsianki"(F. Green, Wyd. Buchmann 2018)! Dzięki niej mam jasno wypisane z czym przygotować moje ulubione drugie śniadanie. Mam aż 70 pomysłów- na 70 dni i codziennie jem coś innego 😄😋.

Autor zaznacza, iż owsianka nie oznacza wyłącznie bazy z płatków owsianych. Owsianką można nazwać również jaglankę, gryczankę, potrawę na bazie ryżu, komosy, amarantusa, żyta... Owsianka jest daniem na bazie zbóż z dodatkami. Baaardzo kreatywnym daniem...

Owsianki mają same zalety! Jedząc je codziennie dostarczamy organizmowi nie tylko energii w postaci węglowodanów złożonych, ale i niezbędnych kwasów tłuszczowych, manganu, cynku, witaminy E, kwasu foliowego, błonnika i białka. Owsianka również "neutralizuje zakwaszanie organizmu, wspomaga pochłanianie toksyn, zapewnia równowag poziomu estrogenów i testoseronu, podnosząc poziom libido."


Książka "Tylko owsianki" jest przejrzysta, zawiera proste przepisy, które można wykonać szybko i bez problemu. Nie potrzeba żadnych wyjątkowych umiejętności kulinarnych. Pomocne jest podanie składników na jedną, czasem na 2 osoby- kiedy rano zaspani przygotowujemy śniadanie tylko dla siebie, nie musimy dzielić proporcji na 3, 4, 5 😮😴. Bardzo podobają mi się również zdjęcia, które oddają charakter przedstawianych potraw- są równie proste, ale mają swój urok. 🍚
Jednak nie samą owsianką człowiek żyje 😄. Zamiennie można zajadać się potrawami na bazie orzechów i ziaren. Należą one do superfood, czyli najzdrowszych produktów! Zawierają w sobie mnóstwo białka, błonnika, witamin, minerałów i przede wszystkim niezbędnych nienasyconych kwasów tłuszczowych (NNKT). Jedząc każdego dnia garść ziaren i orzechów dostarczamy organizmowi tego, co najcenniejsze! Szczególnie podziękuje nam nasz układ nerwowy, włosy, skóra i paznokcie, ale też i podnoszą odporność i poprawiają krążenie krwi. Po co łykać garść tabletek, jak wystarczy garść orzechów?!



Ziarna i orzechy są smaczną, zdrową i szybką przekąską, ale można z nich także wyczarować doskonałe dania. Pestki słonecznika, dyni, nasiona lnu, sezamu, konopi, chia, migdały, orzechy włoskie, laskowe, pekan, nerkowca, pistacje, pinole, makadamia, brazylijskie, arachidowe i orzechy kokosowy- jakże ich wiele!



W książce ""Moc ziaren i orzechów" (Wyd. Olesiejuk 2017) z ich wykorzystaniem znajdziemy propozycje na mleka i masła (np. mleko z pestek słonecznika, masło z pistacji), sałatki (np. sałatka z brukselki i migdałami, zielona sałatka z sezamem), dania gorące (np. curry warzywne z orzechami nerkowca, kaszotto z brokułem i migdałami), przekąski i sosy (np. pasta z awokado i orzechów włoskich, pesto z rukoli z orzechami włoskimi), desery i koktajle (np. trufle migdałowe w wiórkach kokosowych, koktajl figowy z orzechami nerkowca) oraz wypieki (ciastka pomidorowe ze słonecznikiem, krakersy z ziaren).


Książka urzeka pięknymi, dużymi zdjęciami do każdego przepisu oraz prostymi pomysłami. Wystarczy kilka minut w kuchni, kilka składników wyjętych ze spiżarni i voilà! Zdrowe danie gotowe!

Polecam obie książki
👍!

A Wy jakie macie ulubione przepisy na owsianki i wykorzystanie orzechów?



Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Dziękuję za każdą opinię :) Twoje zdanie na ten temat jest dla mnie niezwykle ważne.

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...