sobota, września 23, 2023

"PIERSI I JAJECZKA" Mieko Kawakami, tłum. A. Horikoshi, Grupa Wydawnictwo Kobiece 2023

 



Literatura japońska powoli kradnie moje serce 😍 W moje ręce wpadło dopiero kilka tytułów, ale wszystkie były bardzo dobre. Ta jest zaskakująca na każdej stronie. Biją z niej emocje. Porusza wiele wątków, w których centrum zawsze stoi kobieta. Stąd też tytuł "Piersi o jajeczka". Dojrzewanie, akceptacja swojego ciała i fizjologii, role i oczekiwania społeczne, różne potrzeby. A tłem tego wszystkiego jest Japonia i jej kultura 🎎 🎌

Trzydziestoletnia Natsuko zmaga się z biedą, trudną przeszłością i niespełnionymi ambicjami. Jest singielką, introwertyczką, mieszka w Tokio daleko od swoich nielicznych bliskich, więc na co dzień jest sama i samotna. Kiedy miała 13 lat została sierotą. Matka zmarła na raka piersi, ojciec już wiele lat wcześniej wyszedł z domu i nie wrócił. A może wrócił, tyle że po wielu dniach lub tygodniach? Nigdy się o tym nie dowiedziała, ponieważ uciekła wtedy z mamą i starszą siostrą do domu babci, gdzie zamieszkały. Babcia jednak też zmarła. Kiedy zostały same, ona 15-latka i starsza o 9 lat siostra, musiały zarobić na swoje utrzymanie, pracując w pubie.

Dziesięć lat temu Natsuko przeprowadziła się do Tokio, by mieć większe szanse na spełnienie marzenia- zostanie pisarką. Tyle, że nie wierzy w siebie i pisze do szuflady, zalega z czynszem za małe i obskurne mieszkanie, a jej lodówka świeci pustkami.

Jej siostra Makiko nadal mieszka w rodzinnej miejscowości i pracuje w pubie. Nie może pogodzić się z upływem czasu i zaakceptować zmieniające się ciało. Jej marzeniem, na którym się zafiksowała, jest powiększenie sobie biustu. Jej nastoletnia córka Midoriko, którą samotnie wychowuje, nie odzywa się do niej, przeżywając  w głębi siebie swoją rodzącą się kobiecość- sens miesiączkowania, produkcji jajeczek. Dziewczynka jeszcze nie ma okresu, ale obserwuje zmieniające się pod wpływem fizjologii koleżanki. Ma wiele pytań, jest przestraszona, nie chce dojrzewać. Nie chce mieć miesiączki, nie chce mieć piersi, nie chce mieć w przyszłości dzieci.

Osiem lat później Natsuko jest u progu czterdziestki. Udało jej się wydać książkę i zostać pisarką. Nadal jest samotna. Choć nigdy nie chciała mieć dzieci, teraz zaczyna nad tym rozmyślać. Zastanawia się nad sztucznym zapłodnieniem z banku spermy. Nie wyobraża sobie bowiem seksu. Nie sprawiał jej przyjemności.

Natsuko spotyka na swojej drodze ludzi, którzy zostali poczęci metodą, nad którą się zastanawia. Przez wiele miesięcy poznaje ich historie życia i rozterki. A co jeśli chęć posiadania dziecka to... przemoc wobec tego dziecka?! Przecież rodzi się ono wbrew swojej woli- ma zaspokoić pragnienia rodziców...

Ta powieść na długo zostanie w moje pamięci. Jest fenomenalna! "New York Times" uznał ją za książkę roku, a "Time" jedną z dziesięciu najlepszych książek roku 2020. I zasłużenie! Obecnie możecie ją znaleźć wśród książkowych nowości. W Polsce wydano na razie tylko dwa tytuły Mieko Kawakami, ten oraz "Heaven", podobno też świetną i poruszającą prozę. Z pewnością po nią sięgnę i mam nadzieję, że pojawią się kolejne!


🎎
Wpis powstał we współpracy z księgarnią internetową Taniaksiazka.pl.
Nie miało to jednak wpływu na moją opinię o książce.

Dziękuję za przekazanie egzemplarza recenzyjnego!





Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Dziękuję za każdą opinię :) Twoje zdanie na ten temat jest dla mnie niezwykle ważne.

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...