niedziela, grudnia 11, 2022

„ALE ODLOT! RYSUNKOWA HISTORIA LOTNICTWA” Jacek Ambrożewski, Wydawnictwo Dwie Siostry 2022

 


Co zainspirowało pionierów lotnictwa-obserwacja ptaków czy porywanych przez wiatr nasion, owoców i liści? A może zrobiły to nietoperze, owady, pewne rodzaje żab, jaszczurek,węży, pająków lub ryb? Każde z nich jest przecież fascynujące!

Od starożytności, niemal w każdej kulturze ludzie snuli „opowieści o niezwykłych istotach obdarzonych skrzydłami albo zdolnością latania”. Bogowie oraz ich wysłannicy posiadający skrzydła, czarownice latające na miotłach, latające dywany, wampiry- mity i legendy są pełne takich postaci.


Niezliczona jest ilość ludzi, którzy próbowali wznieść się w przestworza i tragedii, do których doszło. Wiele pomysłów pozostało tylko w fazie projektu. Zachwycające szkice pozostawił po sobie między innymi genialny Leonardo da Vinci. Dopiero w XVIII wieku udało się skonstruować pojazd, który jako pierwszy wzbił się z sukcesem w powietrze. Dokonali tego bracia Montgolfier, tworząc balon. Przełom XVIII i XIX wieku przyniósł światu kolejne latające wynalazki: latawce skrzynkowe i pierwsze szybowce. Na początku XX wieku opanowano podstawy lotu i wykorzystano silnik maszynowy. Podczas I wojny światowej, rozwój lotnictwa jeszcze bardziej przyspieszył, choć latali wyłącznie piloci wojskowi, kaskaderzy, akrobaci. Loty z pasażerami miały swój początek zaledwie niecałe sto lat temu, dzięki Henry'emu Fordowi (temu od samochodów), rozpoczynając wyprawy do daleko położonych miast, krajów i kontynentów. Kolejną rewolucję przyniosła II wojna światowa, kiedy to zaczęto używać w samolotach silników turboodrzutowych, co znacznie przyspieszyło prędkość lotów. W jakim kierunku zmierza dalszy rozwój lotnictwa? Przyszłością powinny stać się ekologiczne maszyny latające? Czy będą one napędzane elektrycznie? A może solarnie? Czas pokaże!


Dowiecie się o samolotach startujących z wody, sterowcach, latających łodziach, śmigłowcach, bombowcach, maszynach eksperymentalnych, odrzutowcach, lotniskowcach, statkach powietrznych do samodzielnego montażu, lotniach, paralotniach, spadochronach szybujących, „Jambo Jetach”, latających ciężarówkach, concordach, samolotach na pedały, szybowcach, samolotach myśliwskich, „samolotach o obniżonej wykrywalności”, o maszynach transportowych, powietrznych cysternach, latających obserwatoriach astronomicznych, samolotach wczesnego ostrzegania- tzw.”latających radarach”, samolotach sanitarnych, akrobacyjnych, do rozpylania środków owadobójczych czy nawozów, dronach... Uff, ale tego jest!


W arcyciekawej, olbrzymich rozmiarów książce pt. „Ale odlot!” przeczytacie i obejrzycie całą historię lotnictwa. Nawet jeśli do tej pory, nie interesowaliście się tym tematem, widząc tyle fantastycznych ilustracji, wciągnięcie się, jak dziecko. Bo właściwie ta książka miała być dla najmłodszych, lecz dorośli również nie mogą przejść obok niej obojętnie.



Kategoria wiekowa: 8+
Ilość stron:
112
Oprawa:
twarda




1 komentarz:

  1. Ciekawa propozycja dla młodego miłośnika lotnictwa i samolotów :)

    OdpowiedzUsuń

Dziękuję za każdą opinię :) Twoje zdanie na ten temat jest dla mnie niezwykle ważne.

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...