Dopóki nie wybuchła wojna, mało kogo interesowała Ukraina. Ot, takie małe państewko na mapie Europy Wschodniej. Tymczasem wcale nie jest takie małe! Obecnie wzrosło zainteresowanie kulturą tego kraju- w końcu dobrze jest znać naszych licznych gości. Szkoda, że w takich okolicznościach, ale może to jest jedna z niewielu wartości całej tej trudnej sytuacji...
Książka "OWWA! Ukraina dla dociekliwych" to ciepła i piękna lektura dla starszych dzieci, jak i dorosłych. Ukazuje naszych sąsiadów przede wszystkim, jako ludzi podobnych do nas, a z drugiej strony interesujących pod względem różnorodności kulturowej.
Z lektury można krótko poznać historię Ukrainy, wyjątkowe zabytki, ciekawe miejsca, ważne postaci, smaczną kuchnię, geografię i inne ciekawostki. A jeżeli ktoś jeszcze nie wie, dlaczego wybuchła wojna, to i o niej przeczyta tutaj kilka zdań. W sposób obiektywny i odpowiednio przedstawiony, by nie wystraszyć wrażliwego młodego czytelnika.
Na początek, warto wiedzieć, że określenia "Ruś" oraz "ruski" odnoszą się do dawnej Ukrainy, a "Ukraina" do współczesnych czasów.
Nasz pierwszy król, Bolesław Chrobry zakochał się w ruskiej księżniczce. Jednak na ślub nie zgodził się jej brat, więc Bolesław wypowiedział mu wojnę, zdobywając Kijów i ruski tron. Natomiast inny polski król, Władysław Jagiełło, pochodził z terenów, na których leży obecnie Ukraina i w ogóle nie znał języka polskiego! Rozmawiał po rusku.
My, Polacy mamy swojego wieszcza, którym jest Adam Mickiewicz, a Ukraińcy też mają taką ważną postać, również poetę, Tarasę Szewczenkę.
Innym podobieństwem są słowa hymnu. Nasze to: "Jeszcze Polska nie zginęła, kiedy my żyjemy...", a Ukrainy: "Szcze ne wmerła Ukrajiny ni sława, no wola..." ("Jeszcze nie zginęła chwała ani wolność Ukrainy..."). 💙💛
Ukraińcy, podobnie jak mieszkańcy niektórych regionów naszego kraju, lubią ozdabiać swoje ubrania haftem- są to tak zwane wyszywanki. Każdy region słynie z innego wzoru (znowu, jak u nas). Można śmiało powiedzieć, że są to ich tradycyjne stroje, które niektórzy noszą na co dzień, ale najczęściej można je spotkać na ślubach i innych uroczystościach. Często ludzie noszą jakiś przedmiot ozdobiony motywem ukraińskiego haftu. Zgodne z tradycją jest także ozdabianie haftem obrusów czy ręczników. To kolejna cecha bliska Polsce.
Łączy nas również sztuka robienia pisanek. Tymczasem w okresie Bożego Narodzenia w Ukrainie jest tradycja chodzenia po domach w grupach ludzi, by odgrywać scenki z królem, diabłem i motywem śmierci. Śpiewa się też kolędy. Znowu podobnie, jak u nas.
Nawet mamy podobne zamiłowanie do kiszonek, zup, kotletów, sałatki warzywnej, pierogów, ziemniaków, czosnku, koperku i kaszy gryczanej. W tej książce znalazło się nawet kilka tradycyjnych, ukraińskich przepisów 😋
Tę ważną i wartościową publikację, zdobią urzekające ilustracje w folklorystycznym stylu.
Całość komponuje się świetnie. 💙💛
Kategoria wiekowa: 8+
Ilość stron: 176
Oprawa: twarda
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz
Dziękuję za każdą opinię :) Twoje zdanie na ten temat jest dla mnie niezwykle ważne.