niedziela, listopada 20, 2022

"OWWA! Ukraina dla dociekliwych", Żanna Słoniowska, Wydawnictwo Dwie Siostry 2022

Dopóki nie wybuchła wojna, mało kogo interesowała Ukraina. Ot, takie małe państewko na mapie Europy Wschodniej. Tymczasem wcale nie jest takie małe! Obecnie wzrosło zainteresowanie kulturą tego kraju- w końcu dobrze jest znać naszych licznych gości. Szkoda, że w takich okolicznościach, ale może to jest jedna z niewielu wartości całej tej trudnej sytuacji...

Książka "OWWA! Ukraina dla dociekliwych" to ciepła i piękna lektura dla starszych dzieci, jak i dorosłych. Ukazuje naszych sąsiadów przede wszystkim, jako ludzi podobnych do nas, a z drugiej strony interesujących pod względem różnorodności kulturowej.

Z lektury można krótko poznać historię Ukrainy, wyjątkowe zabytki, ciekawe miejsca, ważne postaci, smaczną kuchnię, geografię i inne ciekawostki. A jeżeli ktoś jeszcze nie wie, dlaczego wybuchła wojna, to i o niej przeczyta tutaj kilka zdań. W sposób obiektywny i odpowiednio przedstawiony, by nie wystraszyć wrażliwego młodego czytelnika.



Na początek, warto wiedzieć, że określenia "Ruś" oraz "ruski" odnoszą się do dawnej Ukrainy, a "Ukraina" do współczesnych czasów.

Nasz pierwszy król, Bolesław Chrobry zakochał się w ruskiej księżniczce. Jednak na ślub nie zgodził się jej brat, więc Bolesław wypowiedział mu wojnę, zdobywając Kijów i ruski tron. Natomiast inny polski król, Władysław Jagiełło, pochodził z terenów, na których leży obecnie Ukraina i w ogóle nie znał języka polskiego! Rozmawiał po rusku.

My, Polacy mamy swojego wieszcza, którym jest Adam Mickiewicz, a Ukraińcy też mają taką ważną postać, również poetę, Tarasę Szewczenkę.


Innym podobieństwem są słowa hymnu. Nasze to: "Jeszcze Polska nie zginęła, kiedy my żyjemy...", a Ukrainy: "Szcze ne wmerła Ukrajiny ni sława, no wola..." ("Jeszcze nie zginęła chwała ani wolność Ukrainy..."). 💙💛

Ukraińcy, podobnie jak mieszkańcy
niektórych regionów naszego kraju, lubią ozdabiać swoje ubrania haftem- są to tak zwane wyszywanki. Każdy region słynie z innego wzoru (znowu, jak u nas). Można śmiało powiedzieć, że są to ich tradycyjne stroje, które niektórzy noszą na co dzień, ale najczęściej można je spotkać na ślubach i innych uroczystościach. Często ludzie noszą jakiś przedmiot ozdobiony motywem ukraińskiego haftu. Zgodne z tradycją jest także ozdabianie haftem obrusów czy ręczników. To kolejna cecha bliska Polsce.

Łączy nas również sztuka robienia pisanek. Tymczasem w okresie Bożego Narodzenia w Ukrainie jest tradycja chodzenia po domach w grupach ludzi, by odgrywać scenki z królem, diabłem i motywem śmierci. Śpiewa się też kolędy. Znowu podobnie, jak u nas.


Nawet mamy podobne zamiłowanie do kiszonek, zup, kotletów, sałatki warzywnej, pierogów, ziemniaków, czosnku, koperku i kaszy gryczanej. W tej książce znalazło się nawet kilka tradycyjnych, ukraińskich przepisów 😋

Tę ważną i wartościową publikację, zdobią urzekające ilustracje w folklorystycznym stylu.
Całość komponuje się świetnie.
💙💛





Kategoria wiekowa: 8+
Ilość stron:
176
Oprawa:
twarda

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Dziękuję za każdą opinię :) Twoje zdanie na ten temat jest dla mnie niezwykle ważne.

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...