piątek, grudnia 24, 2021

"ZA MILION LAT OD DZISIAJ. O ŚLADACH, JAKIE ZOSTAWIMY" David Farrier, tłum. A. Gomola, Wydawnictwo Uniwersytetu Jagiellońskiego 2021

 


Fascynujące są odkrycia z dawnych epok: kości wyginiętych już zwierząt, szczątki ludzi sprzed setek lat, pierwotnych ludów, pierwsze narzędzia, fragmenty osad, przedmioty codziennego użytku, malowidła etc. Dzięki nim możemy się dowiedzieć, jak wyglądało życie dawniej. A co pozostanie po nas?

Jak przekonuje profesor David Farrier, autor fascynującej książki "Za milion lat od dzisiaj", zostawimy po sobie najgorsze ślady wśród wszystkich istot żyjących na świecie: beton, odwierty, plastik, odpady radioaktywne, geochemiczne i inne. Człowiek zmodyfikował wszystkie ekosystemy, w których żyją zwierzęta i rośliny. Większość z nich nie jest przystosowana do obecnych warunków, stąd masowe wymieranie gatunków.

"Biomasa wszystkich dzikich zwierząt stanowi obecnie mniej niż jedną dziesiątą biomasy samych ludzi. Jeśli doliczyć do tego zwierzęta hodowlane oraz domowe, wówczas my sami oraz zwierzęta, które lubimy i które zjadamy, to dziewięćdziesiąt siedem procent łącznej biomasy wszystkich ssaków lądowych."

A jeśli chodzi o plastik, dotąd wyprodukowaliśmy go ponad 6 MILIARDÓW (!) TON. Każdy z nas jest za to odpowiedzialny. Wydaje nam się, że dzięki plastikowi żyje się łatwiej i taniej, tymczasem doprowadzamy do zagłady nie tylko inne gatunki, ale również siebie. Każdy wyprodukowany kawałek plastiku pozostanie z nami dłużej, niż my sami będziemy żyć. Jest nie tylko na lądach, ale i w wodach, a nawet tysiące ton śmieci kosmicznych krąży po orbicie. Plastik jest tak powszechny, że już go nie zauważamy, a tym bardziej nie myślimy na co dzień o jego szkodliwości lub mamy złudne wrażenie, że jest tylko wtedy, kiedy trzymamy go w rękach, a kiedy znika nam z oczu, czyli ląduje w śmietniku, to przestaje istnieć...

Dalej- podobno "aż jedna trzecia węgla pochodzącego ze spalania paliw kopalnianych pozostanie w atmosferze przez najbliższe tysiąc lat."

A czy wiecie, że nasze rodzime Morze Bałtyckie "jest największą martwą strefą morską na naszej planecie"? "(...) jest ogromną kloaką, do której spływają ścieki rolnicze, chemiczne i komunalne, metale ciężkie, trujące związki produkowane przez przemysł, wyrzucany plastik. W Bałtyku zalegają także wyrzucone pojemniki z broną chemiczną, taką jak gaz musztardowy i radionuklidy z Czarnobyla. (...) szacuje się, że eutrofizacja dotknęła dziewięćdziesiąt siedem procent Bałtyku."- przytacza raporty i badania profesor Farrier.

W swojej książce pokazuje jak bada się przeszłość, by nawiązać do tego, co po nas zostanie za setki, tysiące, a nawet milion lat. Snuje barwne opowieści, a także nawiązuje do wielu wytworów kultury: fotografii, instalacji, wystaw, literatury. Opisy działają na wyobraźnie, są mocne, niesamowite, a nawet przerażające. Każdy rozdział niesie ze sobą niezbite fakty i ten sam wniosek: jako ludzie, jesteśmy egoistami. By coś stworzyć, musimy coś zniszczyć, coś co należy do Matki Ziemi... I nic sobie z tego nie robimy, niszczymy dalej...

"Za milion lat od dzisiaj" to ważna i potrzebna publikacja, do której powinno się nawiązywać przy podejmowaniu tematu ekologii. Polecam ją każdemu. Warto wyciągnąć wnioski i w końcu zacząć żyć świadomie!









Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Dziękuję za każdą opinię :) Twoje zdanie na ten temat jest dla mnie niezwykle ważne.

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...