czwartek, maja 28, 2020

O WAŻNYCH SPRAWACH KSIĄŻKI DLA DZIECI


W dzieciństwie istnieje mnóstwo tematów tabu. W czasie kiedy nasze dziecko jest najbardziej ciekawe świata, otaczających je ludzi, w latach kiedy nie zna jeszcze stereotypów, nie kierują nim poglądy polityczne, jest wrażliwe na drugiego człowieka, w tym ważnym rozwojowo momencie, otrzymuje zewsząd komunikaty: "To nie jest temat dla dzieci", "Nie interesuj się tym!", "Dowiesz się, jak będziesz dorosły!", "Jak skończysz 18 lat, to pogadamy"... Dlaczego nie chcemy rozmawiać z naszymi dziećmi na ważne tematy? Czy dlatego, że chcemy chronić pociechy? Tylko przed czym- prawdą, strachem, a może obrzydzeniem? Czy dlatego, że sami niewiele wiemy? A może sami się czegoś boimy? Czy kieruje jednak nami lenistwo i niechęć do rozmowy? A może nie czujemy się na siłach poruszać takie tematy? Warto się nad tym zastanowić. I mimo wszystko, warto rozmawiać z dziećmi. A w tym zawsze pomoże nam książka 😉😊


"Kim jest ślimak Sam?" Maria Pawłowska, Jakub Szamałek, Wydawnictwo Krytyki Politycznej 2015

O tej książce nigdy wcześniej nie słyszałam, nie czytałam- nic, cicho, jakby nie istniała. A przecież na bieżąco śledzę rynek wydawniczy i choć nie jestem w stanie przeczytać wszystkich tytułów (och, jak żałuję!), to chociaż zapoznaję się z recenzjami lub w najgorszym przypadku choć kojarzę tytuł. A tu nic. Wiecie dlaczego? Bo to książka "z podziemia"! Kontrowersyjna, w niektórych miejscach zakazana! Tak, mimo XXI wieku 😟. Z jakiego powodu się o niej milczy? Ponieważ porusza temat poszukiwania tożsamości płciowej i jakby tego było mało- jest skierowana do dzieci! 😱

Warto jej jednak poszukać (z dostępnością nie ma problemu)- to ważna i wartościowa publikacja. Moje Dzieciaki bardzo zaskoczyła, zaciekawiła, ale na pewno nie zbulwersowała.




Niby historia opowiada o ślimaku, który idzie po raz pierwszy do szkoły. Trochę się boi, czuje, że nie pasuje do reszty grupy, że jest inny. Sam nie wie, czy jest dziewczynką, czy chłopcem i bardzo się tego wstydzi. Kiedy dzieli się tym z rówieśnikami, każdy z nich ma swoją teorię, kim jest lub kim powinien być ślimak Sam. Mięczak nie wytrzymuje presji i chowa się do swej skorupki. Siedzi tam tak długo, dopóki nie przybywa do niego pedagożka- pani Magda. Namawia go do wykonania pierwszego szkolnego zadania: przeprowadzenia reportażu o wczorajszej burzy. Dostaje listę zwierząt, do których powinien się udać i porozmawiać. Ślimak, mimo wielu wątpliwości, podejmuje się wykonania uczniowskiego obowiązku. Onieśmielony udaje się do rodziny małpek marmozet, następnie do ryby wargacz, dalej do dwóch czarnych łabędzi, a na końcu odwiedza wiewiórkę. Te wszystkie postaci przybliżają ślimakowi- a co za tym idzie czytelnikowi- zróżnicowanie orientacji seksualnych i tożsamości płciowych. I każde z nich jest naturalne! Nie ma tu lepszych, ani gorszych. A ponadto, przykłady zwierząt i ich płciowych zwyczajów i wyborów opisane w tej książeczce, są poparte badaniami naukowymi.

Ta książka uczy tolerancji, pokazuje różnorodność, poszerza horyzonty. I na pewno- tu piję do tych, którzy mają obawy- lektura nie nakłoni dziecka do zmiany orientacji seksualnej.


Fragmentu "Kim jest ślimak Sam?" możecie posłuchać i obejrzeć na stronie Krytyki Politycznej: https://wydawnictwo.krytykapolityczna.pl/kim-jest-slimak-sam-maria-pawlowska-jakub-szamalek-50


Kategoria wiekowa:
6+
Ilość stron: 56
Oprawa: twarda



"Emocje. Niby nic, a jednak..." Catherine Dolto, tłum. A. Abemonti- Świrniak, Wydawnictwo Znak Emotikon 2020

O emocjach też nie lubimy rozmawiać, a już tym bardziej o tych nieprzyjemnych. A skoro o nich nie rozmawiamy, przekazujemy najmłodszym komunikat, że odczuwać złość, smutek, obrzydzenie, zazdrość, wstyd i inne, to coś złego, a może i nawet nienormalnego. A fuj, wstydź się!

Emocje to przecież cała gama kolorów, doświadczeń, odczuć, które przeżywa każdy człowiek na Ziemi! Dzięki emocjom żyjemy! Towarzyszą nam każdego dnia, w każdej chwili. Wpływają na nasze wybory, są częścią nas. Choć niestety bywają skomplikowane. By je rozumieć, rozumieć siebie, trzeba umieć je nazywać, rozpoznawać, akceptować i mieć nad nimi kontrolę.

Wspaniałą książeczką o emocjach jest publikacja Doktor Catherine Dolto. Czyta się ją świetnie, jakbyśmy słuchali kogoś, kto nas rozumie, komu na nas zależy, kogoś kto jest z nami tu i teraz. Warto ją czytać dziecku, a jeśli kilkulatek czyta już samodzielnie, koniecznie mu ją podsuńmy 😉. To książka- przyjaciel 😊.





Można się z niej dowiedzieć czym są emocje i jak wpływają na ludzi, jak sobie radzić z "wielkimi falami, przepływającymi przez nas". Najbardziej jednak spodobał nam się rozdział "Grzeczne, niegrzeczne". Jasno i wyraźnie obala mit grzeczności i niegrzeczności dzieci! No bo co to znaczy, że ktoś jest grzeczny? Grzeczny, czyli jaki? Posłuszny, uległy? Warto się nad tym zastanowić!


Książka jest podzielona na cztery rozdziały: Uczucia i emocje, Złość, Grzeczne, niegrzeczne, Kłamstwa. Każdy z nich kończy się "Słówkiem od Dr Cat", będącym małą namiastką sesji terapeutycznej. Specjalistka tłumaczy w nich emocje, odczucia, zachowania. Jest cierpliwa, ciepła. Jej słowa uspokajają, zdejmują z dziecka poczucie winy, nakłaniają do rozmowy.

Ten tytuł powinien znaleźć się w każdym domu, w którym są dzieci!

Kategoria wiekowa: 3-10
Ilość stron: 112
Oprawa: twarda




"Zgadzam się albo i nie! Jak szanować granice- swoje i cudze" Rachel Brian, tłum. M. A. Jaszczurowska, Wydawnictwo Debit 2020

Tym razem- komiks! A ten gatunek jest bardzo lubiany przez dzieci 😉. Chętnie same sięgną po tę książeczkę, ale też i świetnie będzie się ją czytać razem z rodzicem.

To książeczka z kategorii "Mała, niepozorna, a w środka petarda!" 😊. Przeczytać w niej można o wszystkim co ważne w określaniu i przestrzeganiu granic. To kolejny niezwykły ważny temat, który należy "przerobić" ze swoim dzieckiem, i to nie raz na zawsze, lecz wracać do niego w różnych codziennych sytuacjach.

Z tej książki Wasze pociechy dowiedzą się czym jest zgoda, czym są i po co są granice, jak wspierać przyjaciół, czy mamy prawo zmieniać zdanie, czy inni mają prawo nas krzywdzić, co jest ważne w relacjach z ludźmi oraz jak zachować się w odniesieniu do tych kwestii.






Dostrzeganie czyiś granic, posiadanie świadomości swoich granic, umiejętność nieprzekraczania ich, asertywnego odmawiania są istotnymi umiejętnościami, których trzeba uczyć już maluchy. Właściwie im wcześniej, tym lepiej. Jednak dla osób- szczególnie dzieci- z zespołem Aspergera, ze spektrum autyzmu, doświadczających na co dzień agresji w rodzinie, zagrożonych lub już niedostosowanych społecznie, są to sprawności szczególnie trudno im przychodzące, obce. Doprowadza to do wielu konfliktów, nieporozumień, obniżenia poczucia własnej wartości, problemów emocjonalnych i innych. Również relacje z takimi osobami mogą zachwiać granice innych osób, dlatego też tak ważne jest, byśmy wszyscy byli świadomi i kompetentni, by je chronić.


Tutaj znajdziecie krótki filmik prezentujący fragmenty "Zgadzam się albo i nie!".

To bezwzględnie obowiązkowa lektura!


Kategoria wiekowa: 6+
Ilość stron: 64
Oprawa: twarda


"Duże sprawy w małych głowach" Agnieszka Kossakowska, Wydawnictwo Stowarzyszenia Terapeutów Zależnych 2016

"Dlaczego ten pan tak dziwnie chodzi?", "A czemu ta pani trzyma w ręce taki długi kij i nim macha, jak idzie?", "Dlaczego ten chłopiec jeździ takim dziwnym pojazdem?", "Mamo, to dziecko miało powykrzywiane rączki i nóżki!", "A wiesz, że jak w sali jest głośno to mój kolega płacze i krzyczy?". Nie raz słyszałam, że dzieci są okrutne w stosunku do osób niepełnosprawnych. Nie zgadzam się z tym! Dzieci są ciekawe świata i osób, które spotykają. Dlatego zadają pytania, głośno komentują to co widzą, a to przecież nic złego. Jeśli tylko otrzymają sensowną, wartościową odpowiedź, będą świadome i raczej empatyczne. Dzieci potrzebują świadomości (niektórzy dorośli także...). A ta książka właśnie to robi- informuje, tłumaczy, uwrażliwia, wzbudza tolerancję, obala stereotypy.




To bardzo ważna publikacja! Powinno ją przeczytać każde dziecko wraz z rodzicem- nam też się przyda uzupełnienie wiedzy. Zawiera 5 rozdziałów, w których opowiedziane jest życie z niepełnosprawnością, oczami dziecka. Poznamy świat kilkulatka z autyzmem, niepełnosprawnością sensoryczną (niewidomi, niedosłyszący), niepełnosprawnością ruchową, intelektualną, wcześniactwem oraz epilepsją. To nie są jednak bajki, bo życie z niepełnosprawną to nie bajka. Nie bójmy się jednak prawdy. Tylko wtedy, kiedy ją poznamy, będziemy w stanie zrozumieć drugiego człowieka.



Kategoria wiekowa: 6+
Ilość stron: 216
Oprawa: miękka


"Relaksacje dla dzieci. Jesteś kimś wyjątkowym" Martyna Broda, Wydawnictwo Mamania 2020


Na sam koniec, książka o relaksacji, choć wcale nie oznacza to, że jest ona mało ważna- wręcz przeciwnie! To umiejętność, która pozwala zredukować napięcie w ciele oraz w psychice, w sposób konstruktywny. Ludzie, którzy tego nie potrafią, często popadają w nałogi, a także bywają agresywni. A przecież żaden z nas, nie chce tego dla swoich dzieci. Dlatego właśnie pokazujmy maluchom, jak ważna jest konieczność wyciszenia się przede wszystkim przed snem oraz obniżenie niepokoju, który czasem odczuwamy wszyscy w różnych momentach dnia.

Jeśli nie wiecie, jak to zrobić, co zaproponować najmłodszym lub szukacie inspiracji, ta książka jest dla Was 💆.





Autorką jest Polka (wpieramy rodaków!), trenerka umiejętności miękkich, wykorzystująca w swojej pracy oraz praktykująca prywatnie wizualizację, storytelling, metaforę, medytację, pracę z oddechem i pozytywne afirmacje. To wszystko właśnie znajdziecie w jej książeczce.



Na początek Martyna Broda krótko instruuje, jak wykonać prostą relaksację z dzieckiem. Rolą rodzica lub innego opiekuna jest mówić spokojnym głosem, zachęcać do odpowiedniego ułożenia ciała, wykonywania wspólnie relaksujących oddechów, a w końcu czytania bądź opowiadania rozluźniających historyjek. Teksty są opisane hasłami, byśmy mogli szybko się zorientować, czy nadają się do usypiania, czy poprawiania samopoczucia, dodawania sił, uspokajania. Niektóre zachęcają do działania, pomagają przy zmianach, koją smutki, wzmacniają pewność siebie i wiarę we własne możliwości, wzmacniają też szacunek do świata i przyrody. Są też i wzbudzające akceptację i poszanowanie siebie, kształtujące okazywanie wdzięczności oraz poczucie przynależności.



Jestem pewna, że każdy rodzic, opiekun, znajdzie tu coś dla swojego malucha. A kiedy już się wprawicie, możliwe, że będzie potrafili sami tworzyć relaksacje odpowiednie do różnych momentów w życiu Waszej pociechy.


Kategoria wiekowa: 1-6
Ilość stron: 48
Oprawa: twarda





2 komentarze:

  1. bardzo podobają mi się te książki, chyba najbardziej ta o ślimaku, musze się nimi bliżej zainteresować :-)

    OdpowiedzUsuń

Dziękuję za każdą opinię :) Twoje zdanie na ten temat jest dla mnie niezwykle ważne.

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...