środa, maja 11, 2011

„MAMO TATO CO TY NA TO?” P. ZAWITKOWSKI I PRZYJACIELE, Wydawnictwo Marceli Szpak, Warszawa 2010

Chciałabym polecić Wam świetną książkę znanego polskiego fizjoterapeuty. Nie jest ona tania (koszt to ok. 59zł), ale warto ją kupić.
Znajdziecie w niej ciekawe informacje o rozwoju dziecka od poczęcia, aż do drugiego roku życia. Dowiecie się, jak ten rozwój stymulować już w brzuchu mamy oraz po narodzinach. Poznacie opinie specjalistów na temat np. wspólnego spania z maluszkiem, kształtowania się jego temperamentu, ważności odpowiedniego stosowania smoczków (uspokajaczy i tych butelkowych), prawidłowego rozwoju mowy, jak dbać o bioderka i setki innych tematów. A wszystko to opisane prostym językiem z dodatkiem humoru. Pochwalić też muszę zabawne i kolorowe fotografie!
Dodatkowo do książki dołączona jest płyta DVD z czterogodzinnym instruktażem podstawowej opieki i pielęgnacji niemowlęcia. Na filmie m.in. zobaczyłam, że malucha można przewijać na różne sposoby, a technik noszenia brzdąców też jest wiele. Film jest praktycznym uzupełnieniem wiedzy zdobytej z książki. Szczerze polecam! A poniżej zamieszczam spis treści, z którego dowiecie się o czym jeszcze pisze P. Zawitkowski z Przyjaciółmi:
 1. Bo to się wszystko tak zaczyna (Kilka słów o funkcjonowaniu dziecka i rozwoju mózgu; Zanim się urodzi; Odżywianie i suplementacja diety w ciąży- okiem neurologa; Dieta przyszłej mamy; Lekarstwo z moich komórek).
 2. Rozmowy dociekliwej mamy ze specjalistami (Mały wszechmogący; Prawidłowy rozwój i jego ocena; Stymulacja rozwoju; Rytm biologiczny organizmu; Wspólne łóżko?; Rodzice i Ja- fundamenty rozwoju; Temperament; Codzienne rytuały; Pierwsze rozstania; Dylematy karmiącej mamy; Pierwsze trudne doświadczenia; Wariacje rozwoju małych dzieci; Opieka, zabawa i pielęgnacja, a rozwój dziecka; Pierwsze przygody z wodą; Pierwsza pomoc- to ważne).
 3. Dojrzewanie umiejętności jedzenia i mowy (Po narodzeniu; Drugi- czwarty miesiąc; Czwarty- szósty miesiąc; Szósty- dziewiąty miesiąc; Dziewiąty- dwunasty miesiąc; Drugi rok życia i dalej).
 4. Dotyk- język ciała i duszy.
 5. Karmienie piersią i inne wariacje (Cudowna pierś; Kolka, a bóle brzucha i inne przydody; Kilka słów o karmieniu smoczkiem; Zmagania z kolką- masaż brzuszka; „Odbijanie” na kolanie; Sam jem- niekapek, kubek i łyżeczka).
 6. Zmiana pieluchy- awantura o biodra (Awantura o biodra; Biodra, a sprawa polska- prawdy i mity; Krótki kurs zmiany pieluchy).
 7. Pierwsze przygody z wodą (Wanienka; Przygody z wodą ciąg dalszy- wanna; Zwariowane wodne przygody- pływalnia; Pielęgnacja nosków).
 8. Maglowanie- masowanie- masaż niemowlęcia (Masaż nie jedno ma imię; Maglowanie- masowanie).
 9. Ubieranie- rozbieranie malucha.
 10. Przydatnik jak nosić, podnosić- manipulacje wszelakie (Jak nosić te maluchy; Maluchy już większe... kłopoty te same?; Z rąk do rąk; Obracanie i zawirowania wszelakie; Podnoszenie, odkładanie, przekładanie, zakładanie: Lądujemy w foteliku).
 11. Chusta na każdą okazję (Zamotani po samo szczęście; Pierwsza przygoda z chustą).
 12. Boso i w ostrogach (Buty na każdą okazję i o tym co przedtem; Dobry but na każdą stopę; W pierwszy roczek pierwszy kroczek).
 13. Transportowy zawrót głowy (Wózek na każda okazję; Samochodowe zmagania; Fotelikowy zawrót głowy).
 14. Aranżujemy pokój malucha?
 15. Pierwsze zwierzę w życiu dziecka, czy pierwsze dziecko w życiu zwierzęcia (Pierwsze dziecko, pierwsze zwierzę?; Przygotowania do wariowania... ze zwierzętami).

1 komentarz:

 1. Mam!kupilam!czytanie zostawiam na pozniej, a teraz ide ogladac film

  OdpowiedzUsuń

Dziękuję za każdą opinię :) Twoje zdanie na ten temat jest dla mnie niezwykle ważne.

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...