wtorek, maja 31, 2011

OKOŁOPORODOWE STANDARTY POSTĘPOWANIA

Do porodu coraz bliżej, dlatego postanowiłam dzisiaj dokładnie zapoznać się z nowymi przepisami (weszły w życie w kwietniu br.) dotyczącymi opieki okołoporodowej. Przeczytałam dokładnie rozporządzenie Ministra Zdrowia z dnia 23 września 2010. Jest tego sporo, wszystkie procedury są dokładnie opisane, więc nie ma sensu, bym powtarzała te treści. Odsyłam jednak do strony: http://www.mz.gov.pl/wwwfiles/ma_struktura/docs/zal_opiek_24092010.pdf .
Jestem bardzo ciekawa, czy przepisy te (które nie powinny być nowością!) rzeczywiście funkcjonują.

niedziela, maja 29, 2011

„KAŻDE DZIECKO MOŻE NAUCZYĆ SIĘ REGUŁ” A. KAST-ZAHN, Media Rodzina, Poznań 1999

A ja zmieniłabym tytuł na „Każdy rodzic może nauczyć się stosowania reguł”. Z doświadczenia w pracy z dziećmi i rodzicami wiem, że to właśnie dorośli mają z tym największy problem. Skoro rodzice nie potrafią ustalić jasnych reguł, to pociechy nie będą ich przestrzegać. Proste!
Najlepszym etapem na ustanowienie granic jest już niemowlęctwo. To wtedy powinniśmy wprowadzić w życie stały porządek dnia, który daje dziecku poczucie bezpieczeństwa, a co za tym idzie- wewnętrzny spokój. Od tego momentu także, pierwsze błędy wychowawcze rodziców będą miały swoje odzwierciedlenie w zachowaniu dziecka w przyszłości. Całe szczęście błędy te można na każdym etapie rozwoju skorygować, choć im wcześniej, tym lepiej. A kluczem do poprawy są … konsekwencja i przykład rodziców, opiekunów i wychowawców! I o tym traktuje właśnie ten poradnik. Moim zdaniem powinna to być lektura obowiązkowa dla każdego, kto wychowuje i uczy. Zawarte tu wskazówki odnoszą się do każdego dziecka- nie tylko tego sprawiającego problemy.
Książka napisana jest prostym językiem. Po każdym rozdziale następuje krótkie i zwięzłe przypomnienie najważniejszych treści. Autorka przedstawia bardzo wiele przykładów kłopotliwych zachowań dzieci, między innymi napady złości, niechęć do jedzenia, problemy z zasypianiem, trudności z odrabianiem lekcji itd. To wydaje się nieprawdopodobne, lecz do każdego z tych przypadków można zastosować te same zasady postępowania. Wszystkie osobiście wypróbowałam w pracy zawodowej i weszły mi łatwo w nawyk. Uwierzcie mi, że wytyczając dzieciom pewne reguły wcale nie wyrządzamy maluchom krzywdy! Oni wręcz tego potrzebują!
A wkrótce z miłością zastosuję te metody ze swoim synkiem...

sobota, maja 21, 2011

LADY ZGAGA

No i dopadła mnie! Zgaga :( Okropieństwo. Co prawda ukazuje swe oblicze dość rzadko, ale i tak dokucza. Gdzieś kiedyś usłyszałam, że na tę dolegliwość pomaga... rzodkiewka!

wtorek, maja 17, 2011

TEST PREPARATÓW PRZECIW ROZSTĘPOM

Niestety w czasie ciąży jest wielkie prawdopodobieństwo, że na brzuchu, piersiach, pośladkach czy udach pojawią się rozstępy. Wie o tym chyba każda „ciężarówka”. Całe szczęście można zapobiegać ich powstawaniu, stosując od pierwszych miesięcy odpowiednie preparaty. Ja do tej pory przetestowałam trzy. A oto moje opinie:

JOHNSONS BABY - OLIWKA W ŻELU O ZAPACHU SWIEŻYCH KWIATÓW 200 ML

Podobno oliwka świetnie nadaje się jako preparat przeciw rozstępom, ponieważ mocno nawilża skórę, dzięki czemu jest ona bardziej elastyczna. Poza tym jest bezpieczna od samego początku ciąży, nie zawiera szkodliwych dla dzidziusia substancji chemicznych. Zakupiłam więc tę oliwkę zaraz, gdy dowiedziałam się o swoim odmiennym stanie. Natłuszcza rzeczywiście świetnie. Aż do następnej kąpieli skóra była miękka, nawilżona i pachnąca. Niestety oprócz skóry, oliwka natłuszcza też ubrania :( Ale co tam, jak chce się mieć ciało bez rozstępów można poświęcić kilka piżam... Większą wadą była alergia na kosmetyk. Po kilku dniach stosowania, zaczęłam się drapać po całym ciele, myślałam, że coś złego się ze mną dzieje, ponieważ to było aż nie do wytrzymania! Odstawiłam oliwkę i wszystko wróciło do normy. Także jeśli jesteście alergiczkami, tak jak ja, odradzam stosowania tego preparatu. W innym przypadku warto, choćby na początku ciąży. Przyda się też być może naszemu maluszkowi. Koszt oliwki- ok. 15zł.

FISSAN (tylko w aptekach) 100 ML
To mój drugi zakup. Preparat o konsystencji gęstego kremu. Świetnie się wchłania, super nawilża, przynosi ulgę swędzącej od rozciągania się skórze. Zapach delikatnie chemiczny, ale nie drażnił mnie za bardzo. Można go podobno stosować od I trymestru. Polecam, choć ma jedną wadę: jest mało wydajny, a dostępny tylko w tubkach 100ml. Mi wystarczył zaledwie na 3 tygodnie. Koszt- ok. 30zł.

PERFECTA MAMA- INTENSYWNY PREPARAT PRZECIW ROZSTĘPOM Z NATURALNYMI SKŁADNIKAMI ROŚLINNYMI 150 ML
Kosmetyk ma konsystencję delikatnego kremu, co sprawia, że jest bardziej wydajny. Szybko się wchłania, dobrze nawilża, przyjemnie pachnie. Polecany dla kobiet od 4. miesiąca ciąży. Według mnie najlepszy z dotychczas stosowanych. Cena preparatu też zachęca do jego zakupu- ok. 21zł.

piątek, maja 13, 2011

CIASTO LUB MUFFINKI ORZECHOWE SUPER ZDROWE!


Ciasto jest zdrowe, ponieważ nie zawiera tłuszczu do pieczenia. Poza tym dostarcza solidnej dawki magnezu oraz kwasów omega-3!

Składniki:
100g mąki
130g mielonych orzechów laskowych lub włoskich
50g brązowego cukru (ewentualnie białego)
10g cukru waniliowego
3 jajka
2 łyżki miodu
pół opakowania proszku do pieczenia
starta skórka cytrynowa lub olejek cytrynowy/ pomarańczowy

Przygotowanie:
Mąkę, brązowy cukier, mielone orzechy, skórkę cytrynową/ olejek, miód i proszek do pieczenia mieszamy mikserem w misce. Oddzielamy białka od żółtek jaj. Żółtka mieszamy z masą, a białka razem z cukrem waniliowym ubijamy na pianę. Następnie delikatnie łączymy z ciastem. Przekładamy do wysmarowanej tłuszczem formy lub papierowych foremek do muffinek do 2/3 wysokości (powinno starczyć na ok. 11 sztuk). Ciasto można udekorować kawałkami orzechów. Wkładamy do nagrzanego piekarnika do 180 st. C i pieczemy ok. 25 minut. A gdy ciasto troszkę się ostudzi... bez poczucia winy możemy się objadać! Mniam...


środa, maja 11, 2011

„MAMO TATO CO TY NA TO?” P. ZAWITKOWSKI I PRZYJACIELE, Wydawnictwo Marceli Szpak, Warszawa 2010

Chciałabym polecić Wam świetną książkę znanego polskiego fizjoterapeuty. Nie jest ona tania (koszt to ok. 59zł), ale warto ją kupić.
Znajdziecie w niej ciekawe informacje o rozwoju dziecka od poczęcia, aż do drugiego roku życia. Dowiecie się, jak ten rozwój stymulować już w brzuchu mamy oraz po narodzinach. Poznacie opinie specjalistów na temat np. wspólnego spania z maluszkiem, kształtowania się jego temperamentu, ważności odpowiedniego stosowania smoczków (uspokajaczy i tych butelkowych), prawidłowego rozwoju mowy, jak dbać o bioderka i setki innych tematów. A wszystko to opisane prostym językiem z dodatkiem humoru. Pochwalić też muszę zabawne i kolorowe fotografie!
Dodatkowo do książki dołączona jest płyta DVD z czterogodzinnym instruktażem podstawowej opieki i pielęgnacji niemowlęcia. Na filmie m.in. zobaczyłam, że malucha można przewijać na różne sposoby, a technik noszenia brzdąców też jest wiele. Film jest praktycznym uzupełnieniem wiedzy zdobytej z książki. Szczerze polecam! A poniżej zamieszczam spis treści, z którego dowiecie się o czym jeszcze pisze P. Zawitkowski z Przyjaciółmi:
  1. Bo to się wszystko tak zaczyna (Kilka słów o funkcjonowaniu dziecka i rozwoju mózgu; Zanim się urodzi; Odżywianie i suplementacja diety w ciąży- okiem neurologa; Dieta przyszłej mamy; Lekarstwo z moich komórek).
  2. Rozmowy dociekliwej mamy ze specjalistami (Mały wszechmogący; Prawidłowy rozwój i jego ocena; Stymulacja rozwoju; Rytm biologiczny organizmu; Wspólne łóżko?; Rodzice i Ja- fundamenty rozwoju; Temperament; Codzienne rytuały; Pierwsze rozstania; Dylematy karmiącej mamy; Pierwsze trudne doświadczenia; Wariacje rozwoju małych dzieci; Opieka, zabawa i pielęgnacja, a rozwój dziecka; Pierwsze przygody z wodą; Pierwsza pomoc- to ważne).
  3. Dojrzewanie umiejętności jedzenia i mowy (Po narodzeniu; Drugi- czwarty miesiąc; Czwarty- szósty miesiąc; Szósty- dziewiąty miesiąc; Dziewiąty- dwunasty miesiąc; Drugi rok życia i dalej).
  4. Dotyk- język ciała i duszy.
  5. Karmienie piersią i inne wariacje (Cudowna pierś; Kolka, a bóle brzucha i inne przydody; Kilka słów o karmieniu smoczkiem; Zmagania z kolką- masaż brzuszka; „Odbijanie” na kolanie; Sam jem- niekapek, kubek i łyżeczka).
  6. Zmiana pieluchy- awantura o biodra (Awantura o biodra; Biodra, a sprawa polska- prawdy i mity; Krótki kurs zmiany pieluchy).
  7. Pierwsze przygody z wodą (Wanienka; Przygody z wodą ciąg dalszy- wanna; Zwariowane wodne przygody- pływalnia; Pielęgnacja nosków).
  8. Maglowanie- masowanie- masaż niemowlęcia (Masaż nie jedno ma imię; Maglowanie- masowanie).
  9. Ubieranie- rozbieranie malucha.
  10. Przydatnik jak nosić, podnosić- manipulacje wszelakie (Jak nosić te maluchy; Maluchy już większe... kłopoty te same?; Z rąk do rąk; Obracanie i zawirowania wszelakie; Podnoszenie, odkładanie, przekładanie, zakładanie: Lądujemy w foteliku).
  11. Chusta na każdą okazję (Zamotani po samo szczęście; Pierwsza przygoda z chustą).
  12. Boso i w ostrogach (Buty na każdą okazję i o tym co przedtem; Dobry but na każdą stopę; W pierwszy roczek pierwszy kroczek).
  13. Transportowy zawrót głowy (Wózek na każda okazję; Samochodowe zmagania; Fotelikowy zawrót głowy).
  14. Aranżujemy pokój malucha?
  15. Pierwsze zwierzę w życiu dziecka, czy pierwsze dziecko w życiu zwierzęcia (Pierwsze dziecko, pierwsze zwierzę?; Przygotowania do wariowania... ze zwierzętami).