sobota, marca 08, 2025

"MASZ TO PO MNIE. Jakie przekonania dostałyśmy od naszych matek i babek?" Marta Szarejko, Wydawnictwo Literackie 2025

 


Nasze babki dorastały w bardzo trudnych warunkach. Dotknęły je bieda, głód, wojna, przemoc różnego rodzaju. Żyły w strachu, smutku, cierpieniu, niepewności. I wychowały nasze matki. One z kolei musiały się zmierzyć z rodzinnymi tabu i traumami, co przejawiało się trudnościami emocjonalnymi rodziców i braku ich bliskości. Jednocześnie były pokoleniem kobiet, które licznie ruszyły do pracy zawodowej, musząc ją łączyć niezmiennie z obciążającą pracą domową. Wraz ze zmieniającym się ustrojem, nasze matki coraz śmielej zaczęły mieć ambicje: chęć niezależności, zdobycia lepszej edukacji, zawodu, poznawania nowych, zachodnich i feministycznych wzorców. I w tym wszystkim, między tradycją a nowoczesnością, rozdarciem a aspiracjami, pojawiamy się my. Często wychowywane przez dwa pokolenia kobiet.

niedziela, lutego 09, 2025

"ZBRODNIA I ŚMIERĆ Z MIŁOŚCI. Historie zakochanych morderców i kanibali" Renata Kuryłowicz, Wydawnictwo Literackie 2025

 



Miłość i zbrodnia to dwa skrajne pojęcia. Miłość przecież to troska o drugą osobę oraz wspólny związek, oddanie, pragnienie dobra dla partnera, partnerki. Morderstwo to z kolei okrutny akt przemocy, dokonanie brutalnej krzywdy, czyn nie mający nic wspólnego z rozpływającymi serce czułymi emocjami. A jednak historia, literatura i rzeczywistość pokazują, że uczucie to potrafi prowadzić do czynów skrajnych, w tym do zabójstwa. Czy można zabić z miłości? Czy namiętność, zazdrość, poczucie odrzucenia lub chęć ocalenia kogoś przed cierpieniem mogą usprawiedliwiać zbrodnię? Sięgnęłam po książkę non fiction, która ukazuje mroczną część miłości...

niedziela, stycznia 26, 2025

"DLA DOBRA DZIECKA. Szwedzki socjal i polscy rodzice" Maciej Czarnecki, Wydawnictwo Czarne 2025

 


Pracując z dziećmi w wieku wczesnoszkolnym, każdego dnia słyszę od nich opowieści z życia rodzinnego. Niektóre z nich rodzic wolałby z pewnością nie rozpowiadać... Nie raz dochodziły do mnie słuchy o niewydolności wychowawczej rodziny. Zawsze był i jest to dla mnie argument do podjęcia dalszych działań. A jednak jeszcze nigdy nie skończyło się to odebraniem rodzicom dziecka. Tymczasem w Szwecji po zawiadomieniu wysłanym przez szkołę, rozpoczyna się urzędowa procedura, która ma na celu ochronę małoletniego. By odebrać rodzicom dziecko, wystarczy oświadczenie dziecka o doznanej przemocy. Nie są potrzebne nawet dowody. Rodzice, rodzeństwo i inne osoby mogą zaprzeczać, ale to może nie mieć znaczenia. 

Created by SoraTemplates