Serce wraz z mózgiem jest najważniejszym organem w każdym organizmie. Nie dosyć, że jest odpowiedzialne za prawidłowe funkcjonowanie ciała, to jeszcze ściśle powiązane jest z emocjami i przeżyciami psychicznymi. Serce to taki nasz drugi mózg. Wiedzieli o tym ludzie już od dawien dawna, a ślady tej mądrości noszą ludowe powiedzenia i przysłowia: "nie mieć do czegoś serca", "słuchać swojego serca", "jeśli tak chce twoje serce", "serce ma swoje racje, których rozum nie zna", "mieć wielkie serce", "robić coś z sercem" i mnóstwo innych.
Serce bije w naszym ciele 365 dni w roku, od narodzin, a kiedy ustanie na zawsze, umieramy. Wiele badań i praktyk życiowych wskazuje, że serce powinno bić w określonym rytmie, by osiągnąć fizyczną, emocjonalną i umysłową harmonię. Jak wpływać na rytm bicia serca? Poprzez oddech.
David O'Hare jest lekarzem, dietetykiem i psychoterapeutą, który odkrył skuteczność metody koherencji rytmu serca. Od kiedy dopasował ją do potrzeb swoich pacjentów, rozwinął ją do tego stopnia, by było to proste i dostępne narzędzie dla każdego. Swoim doświadczeniem oraz praktycznymi wskazówkami, dzieli się w autorskiej książce "Koherencja rytmu serca 3-6-5", po lekturze której właśnie jestem 😊
Koherencja serca to świadome, głębokie, wolne oddychanie. To dokładnie 6 oddechów na minutę, trzy razy dziennie przez 5 minut. Dlaczego akurat 6 oddechów? Bo taka jest stała fizjologiczna optymalna ilość. Jak zatem oddychać, by pozytywnie wpływać na serce?
Bierzemy wdech licząc do 5, następnie wydech znowu odliczając do 5. I tak przez 5 minut. Proste, prawda? Proste i zmieniające życie!
Pierwszą sesję warto zrobić zaraz po przebudzeniu, jeszcze przed śniadaniem, by dobrze rozpocząć dzień. Dzięki koherencji już po chwili czujemy spokój, gdyż obniża się ciśnienie krwi oraz kortyzolu- hormonu stresu. Zwiększa się wydzielanie oksytocyny, poprawia się koncentracja, samopoczucie, proces zapamiętywania i uczenia się.
Są to efekty niestety krótkotrwałe, dlatego warto praktykować koherencję kilka razy dziennie. A jeśli będziesz oddychać metodą 3-6-5 regularnie, pojawią się i długoterminowe zyski: zmniejszenie nadciśnienia tętniczego, niższe ryzyko wystąpienia chorób sercowo-naczyniowych, obniżenie poziomu lęku i depresji, regulacja poziomu cukru, redukcja masy ciała u otyłych, lepsza regeneracja po wysiłku, poprawa koncentracji i zapamiętywania, lepsza tolerancja na ból, rzadsze pojawianie się objawów astmy, zmniejszenie stanów zapalnych.
Metoda 3-6-5 to fundament zdrowia i stanu emocjonalnego. Sama przekonuję się od jakiegoś już czasu, jak ważne jest świadome i głębokie oddychanie, jaki wpływ ma na moje życie. Koherencja rytmu serca przedstawiona przez Davida O'Hare'a jest bliska mojemu sercu. To metoda, którą czuję, która jest dla mnie ważna, która działa! I do tego jest prosta, bezpłatna i dostępna w każdym miejscu, w którym się znajduję 😊
Zachęcam do wgłębienia się w ten temat i do rozpoczęcia regularnej praktyki.
💗
Wpis powstał we współpracy z Wydawnictwem CoJaNaTo,
nie miało to jednak wpływu na moją opinię o książce.
Dziękuję za przekazanie egzemplarza recenzyjnego!
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz
Dziękuję za każdą opinię :) Twoje zdanie na ten temat jest dla mnie niezwykle ważne.