niedziela, kwietnia 17, 2022

"STULECIE SAMOTNYCH. Jak odzyskać utracone więzi" Noreena Hertz, tłum. P. Zarawska, Wydawnictwo Słowne 2022

 



"Badania wskazują, że samotność jest dla zdrowia gorsza niż brak ruchu, tak samo szkodliwa jak alkoholizm i dwa razy bardziej szkodliwa od otyłości. Statystycznie samotność to odpowiednik palenia 15 papierosów dziennie."- przeczytamy w "Stuleciu samotnych".


Liczne lockdowny dotykające świat od 2020 roku, nakazy izolacji, dystansu społecznego, obawa przez zachorowaniem, jak i zarażeniem kogoś sprawiły, że wielu z nas pogorszył się stan psychiczny. Depresje, lęki, zespół stresu pourazowego, zaburzenia emocjonalne, obsesyjno- kompulsywne, uzależnienia, obniżone samopoczucie, zmęczenie, bezsenność, to tylko niektóre z trudności, z którymi zmagają się teraz ludzie niezależnie od szerokości geograficznej, płci i wieku, czy poziomu wykształcenia.

"XXI wiek to najbardziej samotne stulecie, jakie znamy.", jednak wcale nie tylko dlatego, że każdy z nas doświadczył obostrzeń covidowych. Już zdecydowanie wcześniej, od dekady, dwóch dotykają nas globalne rozwiązania, trendy i zjawiska, które nie pozwalają nam na zawieranie i podtrzymywanie relacji międzyludzkich, na myślenie o wspólnocie. Obecnie żyjemy, myśląc o swoim interesie. Wychodzimy z założenia, opartego na swoich licznych doświadczeniach, że jeśli JA nie zadbam o siebie, to nikt inny tego nie zrobi.

Samotność to nie tylko brak bliskich, z którymi możemy dzielić dobre chwile i liczyć na pomoc w trudnych momentach. Noreena Hertz przekonuje, że "chodzi również o poczucie braku wsparcia i opieki ze strony współobywateli, pracodawców, społeczności, władzy, (...) lecz także z nami samymi. Nie tylko o brak wsparcia w kontekście społeczeństwa czy rodziny, lecz także o poczucie politycznego i ekonomicznego wykluczenia." I jeżeli zgodzimy się z tym podejściem, to rzeczywiście okaże się, że zmierzamy ku upadkowi łączności z drugim człowiekiem.

Weźmy na przykład rozwój technologii, który dąży do bezkontaktowości z człowiekiem: kasy samoobsługowe w sklepach, rozkwit handlu online, teleporady z lekarzami, rozmowy telefoniczne z e-botami, to tylko kilka już bardzo powszechnych usług, z którymi mamy do czynienia wszyscy. A każde takie bezkontaktowe doświadczenia w naszym życiu, jeszcze bardziej pogłębiają samotność. Codzienna, niby błaha rozmowa czy to w sklepie, czy w restauracji, na zajęciach sportowych, konferencjach, w kolejce do lekarza itp.- wszystko to ma znaczenie, gdyż jest treningiem umiejętności społecznych (chociażby nawiązywania i utrzymywania konwersacji, empatii, brania pod uwagę interesu drugiego człowieka, itp.), jak i daje nam poczucie łączności z kimś.

Smartfony również zastępują nam kontakty. Pewnie nie raz zdarzyło się Wam rozmawiać przez telefon, przeglądając jednocześnie internet. Oglądać film, kiedy w pokoju obok siedzi osoba, z którą można by pogadać. Słuchać muzyki, stojąc w kolejce, zamiast zamienić słowo z innym klientem lub sprzedawcą. Przeglądać media społecznościowe, kiedy obok siedzi nasze dziecko... Zdarzyło się, prawda? Zatem sami sobie to robimy! Jeszcze nigdy w dziejach ludzkości, nie byliśmy tak samotni, będąc w towarzystwie.

Polityka i gospodarka również jest tak prowadzona, byśmy mieli poczucie wyizolowania i wyobcowania na tle innych państw. Podsycanie w nas takich uczuć sprawia, że rozwijamy postawę nienawiści względem drugiego, innego od nas człowieka.

Fora internetowe, media społecznościowe, strony przeznaczone do wymiany opinii "rozwijają najgorsze skłonności ludzkiej natury, takie jak: znęcanie się nad słabszymi, obrażanie innych, rasizm, antysemityzm, homofobia."

Nawet architektura coraz bardziej nie pozwala nam na utrzymywanie więzi i tworzenie wspólnot. Wdrażane są rozwiązania architektoniczne, które uniemożliwiają przesiadywanie grupom ludzi w parkach, skwerach i innych miejscach, gdzie spokojnie mogłoby dochodzić do zawierania i uściślania więzi. Brakuje domów kultury, klubów innych niż muzyczne, miejsc, gdzie można by było w każdej chwili przyjść i zastać kogoś, z kim można porozmawiać.

Rosnące koszty prowadzenia małych firm, sprawiają, że miejsca usługowe, w których znali nas z imienia, kojarzyli nasze preferencje, gdzie czuliśmy, że nie jesteśmy anonimowymi klientami, są zmuszone zamknąć swój biznes.

Jesteśmy coraz bardziej samotni. I to wszyscy, każdy z nas...

Czy jednak możemy jakoś odmienić swój los?

Noreena Hertz
, opierając się na licznych badaniach i faktach z całego świata, obszernie opisała w swojej książce problem samotności, z którą zmierzamy się każdego dnia. Proponuje ona również proste, a czasem odważne rozwiązania, które może zastosować każdy z nas, ale też muszą je podjąć przedsiębiorstwa i oczywiście władze. Te pomysły są do zrealizowania, ale czy zdołamy ich dokonać?

"Stulecie samotnych" to międzynarodowy bestseller, co świadczy o tym, że jednak wszystkim nam zależy, by zmniejszyć dystans między ludźmi. Jak to pięknie ujął Jacek Santorski, by "sto lat samotności, zamieniło się w sto lat czułości" 💝







Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Dziękuję za każdą opinię :) Twoje zdanie na ten temat jest dla mnie niezwykle ważne.

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...