"Życie warte przeżycia" to osobista i autentyczna opowieść o drodze, którą przeszła Marsha Lineahan, światowej sławy psycholożka, od otchłani i piekła, po sukces i chęć życia. Droga ta nie była prosta, ale jej się udało. Obiecała sobie wtedy, że zrobi wszystko, by pomóc innym ludziom, którzy są w podobnej sytuacji co ona kiedyś.
Była pewną siebie, przebojową i beztroską dziewczyną. Miała wokół siebie wielu przyjaciół, dbała o innych, odnosiła sukcesy. W szkole średniej okrzyknięto ją "Królową karnawału", a także wybrano do samorządu klasowego. W pewnym momencie, gdy miała 18 lat, wszystko się zmieniło. Zaczęła mieć myśli samobójcze, trafiła więc do szpitala psychiatrycznego na oddział zamknięty, gdzie dokonywała samookaleczeń. Przez wiele lat była w piekle, jak sama to nazywa. Wypisano ją ze szpitala, gdyż nie byli w stanie jej pomóc. Po wyjściu Marsha przeszła jednak niesamowitą, wręcz nieprawdopodobną zmianę. Uratowała sama siebie, by następnie poświęcić się pracy naukowej i opracować innowacyjną terapię, która dziś uważana jest za jedną z najważniejszych w psychoterapii.
Terapia dialektyczno- behawioralna (DBT), której jest twórczynią, to program leczenia behawioralnego, przeznaczony dla osób o silnych skłonnościach samobójczych, które stawiają opór podczas leczenia (także szpitalnego) lub leczenie to nie przynosi skutków, a także dla osób, które zmagają się z wieloma innymi problemami psychologicznymi. DBT opiera się na równowadze między akceptacją a zmianą: akceptacją siebie i swojej aktualnej sytuacji życiowej, a otwartością na zmiany ku lepszemu życiu.
"Nawet jeśli nie możemy stworzyć dla siebie idealnego życia, możemy przynajmniej stworzyć dla siebie życie, które będzie miało tyle pozytywnych elementów, że warto będzie je przeżyć."
Analizując założenia terapii dialektyczno- behawioralnej, rzuca się w oczy, że tak naprawdę jest to opanowanie przez pacjenta umiejętności życiowych, które pozwolą mu być szczęśliwym. Cel więc uniwersalny dla każdego człowieka, a jednak droga, jaką należy przejść jest w tym przypadku ściśle dopasowana do sposobu funkcjonowania osoby skłonnej do popełnienia samobójstwa, w głębokiej depresji, z zaburzeniami borderline i/ lub innymi problemami psychicznymi. Wśród tych kluczowych umiejętności życiowych znalazły się:
- asertywność, która pomaga w efektywnych relacjach interpersonalnych;
- sprawdzanie i opieranie się na faktach, a nie poglądach;
- radzenie sobie ze stresem;
- uważność;
- i coś najbardziej interesującego: działania przeciwstawne. Polegają one na zmianie zachowania, która prowadzi do zmiany emocji- trochę takie udawanie, że jest inaczej jak myślisz, aż w końcu w to uwierzysz. Autorka podaje przykład kobiety, która czuła się gruba i nie akceptowała swojego ciała. Zalecenie było takie, by zachowywała się tak, jakby jej ciało było idealne. Kiedy to zrobiła, poczuła się w końcu piękna i pewna siebie.
Książka "Życie warte przeżycia" daje nadzieję i siłę zarówno terapeutom, pracującym z "trudnymi przypadkami", jak i rodzinom osób ze skłonnościami samobójczymi, czy wreszcie, albo raczej PRZEDE WSZYSTKIM, im samym. Każdy ma szansę pokochać samego siebie i chcieć przeżyć swoje życie.
Autobiografię Marshy Lineahan czyta się szybko, a tekst jest zrozumiały dla wszystkich- nie trzeba być specjalistą z zakresu psychiatrii czy psychoterapii 😉
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz
Dziękuję za każdą opinię :) Twoje zdanie na ten temat jest dla mnie niezwykle ważne.