poniedziałek, stycznia 22, 2018

"WOJNA, KTÓRA OCALIŁA MI ŻYCIE", K. B. Bradley, Wyd. Entliczek 2017


"Wojna, która ocaliła mi życie"
to piękna powieść dla dzieci, osadzona w realiach II wojny światowej. Opowiada o sile miłości, troski i szacunku do drugiego człowieka. Porusza motyw przemocy w rodzinie wobec dziecka, rzecz okrutną i niewybaczalną, a mimo to historia jest jakże piękna...


Dziesięcioletnia dziewczynka od urodzenia trzymana jest przez matkę w zamkniętym mieszkaniu. Wolno jej tylko usługiwać kobiecie i 6-letniemu bratu. Ma zakaz zbliżania się do okien (choć i tak to robi), by nie pokazywać się ludziom na oczy. Ada nie umie chodzić, czytać, ani robić tego, co jej rówieśnicy, ale jest niezwykle bystrą dziewczynką. Ada ma stopę końsko- szpotawą- to dlatego matka jej nienawidzi  i się jej wstydzi.

Kiedy Jamie, młodszy brat dowiaduje się o ewakuacji wszystkich dzieci z Londynu, Ada już wie- teraz, albo nigdy! To jest jej szansa na zmianę dotychczasowego życia. Tylko jak dostać się do pociągu, kiedy nie umie się chodzić? Dziewczynka mobilizuje w sobie wszystkie siły i w ciągu zaledwie kilku dni, w ukryciu przed matką, uczy się samodzielnie poruszać. Kiedy nastaje moment opuszczenia domu, nie waha się ani chwili. Wraz z Jamiem wyruszają w podróż, która ma pozwolić im przeżyć szczęśliwie dzieciństwo.

Trafiają do małej miejscowości Kent. Tam- mimo swojej niechęci- przygarnia ich samotna kobieta Susan. Wreszcie ktoś zaczyna dbać o dzieci- są czyste, najedzone i ubrane. Nikt na nie nie krzyczy, nie rozkazuje, w domu panuje atmosfera pełna życzliwości i szacunku. Dziecko, nawet kalekie traktowane jest jak młody, pełnowartościowy człowiek. Ada uczy się czytać i pisać, a także chodzić o kulach. Ma też okazję jeździć konno. Poznaje dobre maniery, zdobywa zaufanie miejscowych. Pewnego dnia, kiedy wojna coraz bardziej im zagraża, dziewczynka staje się najprawdziwszym bohaterem!

Czy Ada i Jamie już zawsze zostaną u Susan? Czy to rzeczywiście możliwe, by wojna ocaliła komuś życie?

Jeżeli Wasze dzieciaki są w młodszym wieku szkolnym, polecam im tę nowość wydawniczą. Jak podsumował ją The Wall Street Journal- "Boleśnie piękna...".


Kategoria wiekowa: 8+
Ilość stron: 328
Oprawa: twarda

2 komentarze:

  1. Bardzo zachęcający opis książki, zaciekawiła mnie ta fabuła, może kiedyś sięgnę po tę książkę i przeczytam ją. Z pewnością to coś dla mnie... Uwielbiam taką tematykę. Blog jest ładny, czysty, schludny, dobrze prowadzony. Podoba mi się tu, na pewno powrócę.

    Zapraszam też do siebie:
    http://recenzentka-doskonala.blogspot.com/

    OdpowiedzUsuń
  2. na pewnosama bymchciała tą książke przeczytać!

    OdpowiedzUsuń

Dziękuję za każdą opinię :) Twoje zdanie na ten temat jest dla mnie niezwykle ważne.

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...