poniedziałek, września 27, 2021

"UCZNIOWIE HIPPOKRATESA. DOKTOR ANNA" Ałbena Grabowska, Wydawnictwo Marginesy 2021

 



Niby jeszcze czuć ciepło, niby przyroda mieni się kolorami i zapachem grzybów, ale to jesień 🍁 Czuć wszechobecną wilgoć, poranki i wieczory są coraz ciemniejsze i chłodniejsze... 🍂 Nie wiem, jak Wy, ale ja potrzebuję pocieszenia i czegoś, by przetrwać te najmroczniejsze dla mnie miesiące! Zatem szykuję sobie zapas herbat, miękkie poduszki i... bestsellery ☕ 📖 To mój pakiet minimum 😊 I bardzo się cieszę, że wydawcy wiedzą, co robią i najlepsze premiery odbywają się właśnie w tym sezonie 💖 Zaczęłam więc jesień najnowszym tytułem Ałbeny Grabowskiej, drugim tomem z serii Uczniowie Hippokratesa "Doktor Anna".


To bardzo kobieca powieść bardzo mocno związana z historią medycyny. Opowiada o Annie Tomaszewicz- Dobrskiej, która była pierwszą lekarką w Polsce. Mimo ukończenia studiów lekarskich w Zurychu i wybitnego dorobku badawczego, Warszawskie Towarzystwo Lekarskie nie wydało jej pozwolenia na praktykę tylko dlatego, że była kobietą! Anna jednak należała do silnych osobowości i nigdy się nie poddawała. Pomimo ogromu przeszkód i trudności, dopięła swego- otworzyła prywatny gabinet skierowany głównie dla najbardziej ubogich. Kiedy środowisko lekarskie przekonało się do jej wiedzy, umiejętności i siły (niejednokrotnie we wszystkim przewyższała mężczyzn), zaproponowano jej poprowadzenie pierwszego szpitala położniczego w Warszawie. Była pionierką stosowania aseptyki w Polsce, z czego początkowo drwiono. Po raz pierwszy w Warszawie wykonana też cesarskie cięcie. Korespondowała również z największymi naukowcami świata, by ich nauki wprowadzać do swojej praktyki medycznej, jak i wykładała i kształciła położne. Była innowatorką, propagatorką, działaczką społeczną, a przy tym niezwykle skromną kobietą.

Ałbena Grabowska, jak zwykle, na kartkach swej książki, ubiera swe postaci w emocje, marzenia, oddaje charakter i osobowość każdej z nich. Tło wydarzeń też jest bardzo wyraźne, tym razem jest to początek XIX wieku do początku XX wieku.

"Opowieść fabularną o Annie przetykam historiami prawdziwych postaci. Zabieg ten zastosowałam już w poprzednim tomie, aby łatwiej było zrozumieć czasy, w których żyły moje postaci. Głównym bohaterem niniejszej powieści, podobnie jak w pierwszej z tego cyklu, jest medycyna- jej rozwój i ograniczenia. O ile w poprzednim tomie historie dotyczyły wyłącznie lekarzy, o tyle w tym zdecydowałam się opisać życie osób, które nie były lekarzami, ale ich działalność, wynalazki czy doświadczenia wyraźnie wpłynęły na rozwój medycyny XIX i XX wieku (...)."- pisze autorka we wstępie do książki.

Cudownie się czyta takie powieści, pełne emocji, pasji i niezwykłych kobiet 😊 Dodam- bo być może się nad tym zastanawiacie- że drugi tom, można czytać niezależnie od pierwszego 😉, choć polecam Wam oba!

🍁 Wspaniały początek literackiej jesień! 🍁







Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Dziękuję za każdą opinię :) Twoje zdanie na ten temat jest dla mnie niezwykle ważne.

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...