niedziela, listopada 24, 2024

"KLUB DZIWNYCH DZIECI" Petra Soukupová, tłum. D. Dobrew, Wydawnictwo Dwie Siostry 2024

 


Inność nie oznacza słabości!

Na co dzień zmagają się z poczuciem wyobcowania w świecie, który oczekuje od nich dostosowania się do z góry narzuconych i dla wszystkich jednakowych norm. Uważani są za dziwnych, przez co miewają mnóstwo problemów w domu, jak i w szkole.

niedziela, listopada 17, 2024

"ŁOBUZIARY. Najfajniejsze bohaterki literackie" Sylwia Chutnik, Wydawnictwo Znak 2024

 


Czy chcesz, by Twoja córka była potulna, milusia, podporządkowana i grzeczna? A może jednak wolał_byś, by miała swoje zdanie, wiedziała czego chce, była niezależna i była sobą? Jako mama feministka, zdecydowanie kibicuję zbuntowanym dziewczynkom! Tylko gdzie znaleźć pozytywne wzorce w wieku dziecięco- nastoletnim? Jak to gdzie?! W literaturze!

środa, listopada 13, 2024

"ADAPTACJE LITERATURY. OPOWIEŚĆ WIGIJIJNA" tłum. M. Puszczewicz, Wydawnictwo Egmont 2024


Któż z nas nie zna "Opowieści wigilijnej" Charles'a Dickens'a lub chociażby jednej z wielu jego interpretacji? To klasyka światowej literatury, a także lektura szkolna w siódmej klasie szkoły podstawowej. No i jest jeszcze kilka adaptacji filmowych oraz bajek. Moją ulubioną jest ta z Myszką Miki Disney'a z 1983 roku 😂 Może dlatego, że ta wersja ma dokładnie tyle samo lat, co ja? I oglądałam ją mnóstwo razy w dzieciństwie? 😌  A która wersja jest Twoją ulubioną?

niedziela, listopada 10, 2024

"STRASZNE HISTORIE" oprac. zbiorowe, tłum. P. Braiter, Wydawnictwo Harperkids 2024

 


Straszne historie opowiadać można nie tylko przy okazji Halloween. Można ich słuchać czy czytać również w innych momentach oraz przy innych okazjach, które sprzyjają takiemu klimatowi 👻💀
Ale czy pozwolić na to dzieciom?

niedziela, listopada 03, 2024

"NIE MUSISZ BYĆ SZALONY, ŻEBY TU PRACOWAĆ" dr Benji Waterhouse, tłum. A. Styczyńska, K. Brejwo, Wydawnictwo Znak 2024

 



W latach siedemdziesiątych miał miejsce eksperyment. Studenci udający, że słyszą w głowie jakieś głosy, zgłosili się po pomoc do psychiatrów. Wszyscy zostali przyjęci do szpitali. Siedmioro otrzymało diagnozę schizofrenii, a u jednej osoby stwierdzono chorobę dwubiegunową. Co jeszcze bardziej ciekawe, żaden z lekarzy nie zorientował się, że studenci symulują, natomiast "prawdziwi" pacjenci mieli podejrzenia, że nowo przyjęte osoby są zdrowe psychicznie. Jak to możliwe? Odpowiedź na to pytanie jest bardzo złożona i niejednoznaczna. A przypuszczalne wyjaśnienia można znaleźć w świetnej książce brytyjskiego psychiatry, o której dziś opowiem.

Created by SoraTemplates