środa, lipca 09, 2025

"TRINITY. Historia bomby, która zmieniła losy świata" Jonathan Fetter- Vorm, Wydawnictwo Copernicus Center Press 2025

 


Najlepszy komiks, jaki dotąd czytałam! Świetnie napisany, doskonale przetłumaczony. Rewelacyjne kadry w czarno- białych kolorach idealnie współgrają z wielowarstwowym przekazem. 

"Trinity" to graficzna opowieść historyczna o narodzinach ery nuklearnej przedstawiona od podstaw zasad fizyki jądrowej po kolejne etapy Projektu Manhattan- tajnego amerykańskiego przedsięwzięcia naukowo- militarnego, które doprowadziło do skonstruowania pierwszych bomb atomowych. Trinity było pierwszą próbą jądrową na świecie. Miało miejsce w lipcu 1945 roku na pustyni w Nowym Meksyku. Sukces eksperymentu przyczynił się do zrzucenia bomb na Hiroszimę oraz Nagasaki. 

"Układ eksperymentalny stał się w pełni działającą bombą. W projekcie Manhattan zakończył się etap rozważań naukowych i rozpoczęła się era polityki, dyplomacji i wojny. Reakcja łańcuchowa ruszyła."

Autor łączy fakty historyczne z osobistymi dramatami uczestników projektu, ukazując sylwetki takich postaci jak Robert Oppenheimer, Enrico Fermi czy generał Leslie Groves. Oppenheimer to tragiczny bohater rozdarty między nauką a etyką. Między dumą a przerażeniem z jego skutków. Pozostali naukowcy także nie są zimnymi technokratami, lecz ludźmi z wątpliwościami, strachem i poczuciem winy. Nie chodzi jednak tylko o biografie- Jonathan Fetter- Vorm zadaje pytania o moralność, naukę, wojnę, odpowiedzialność, skłaniając czytelnika do refleksji nad sensem i konsekwencjami tego przedsięwzięcia. We mnie narodziły się takie pytania:

💣Czy użycie bomby w Hiroszimie i Nagasaki było konieczne, by zakończyć wojnę? A może raczej chodziło o demonstrację siły?

💣Gdzie leży granica między postępem a destrukcją?

💣 Jak daleko można się posunąć w imię "większego dobra"?

💣 Jakie są konsekwencje życia w świecie, który może unicestwić się sam?

💣 Jak bardzo polityka i wojsko wpłynęły na decyzje naukowców?

💣 Czy współczesny świat, w tym ludzie władzy, wyciągnęli lekcję z tamtych wydarzeń?

💣 Czy dziś jesteśmy bezpieczni?

💣 Czy nauka służy tylko dobru, i jak będzie wykorzystywana do celów militarnych?

Obawiam się, że nie znajdziemy jednoznacznych i uspokajających nas odpowiedzi. Są to poruszające i nie dające o sobie zapomnieć myśli!



Czytając komiks, chwilami przypominałam sobie kadry z filmu "Oppenheimer", który zrobił na mnie ogromne wrażenie, a jednak "Trinity" poraził mnie intensywnością i stylem, którego nie znajdę w filmie. Autor prowadzi narrację w taki sposób, że emocje rodzą się w czytelniku same, a nie są wynikiem interpretacji twórcy. 

 To miał być "sukces, porażka lub wybuch, który zmiecie nas z powierzchni ziemi."

Komiks jest przystępny w przekazie, dzięki czemu odbiorcami nie muszą być tylko miłośnicy nauk ścisłych czy historii. To idealna lektura dla tych, którzy interesują się filozofią, etyką czy konsekwencjami postępów technologicznych. Może zainteresować pasjonatów wojskowości, strategii i rozwoju technologii wojennej. Może trafić też do osób, które szukają w literaturze głębszych treści. Może przyciągnąć również tych, którzy szukają komiksów o bardziej wyrafinowanej narracji. 

Podsumowując, "Trinity" to absolutne dzieło o tym, co miało uratować świat przed wojną, a stało się zagrożeniem przed czymś innym...

 

                                                                                    💥

Wpis powstał we współpracy z Wydawnictwem Copernicus Center Press,
nie miało to jednak wpływu na moją opinię o książce.

Dziękuję za przekazanie egzemplarza recenzyjnego!

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Dziękuję za każdą opinię :) Twoje zdanie na ten temat jest dla mnie niezwykle ważne.

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...