Inność nie oznacza słabości!
Na co dzień zmagają się z poczuciem wyobcowania w świecie, który oczekuje od nich dostosowania się do z góry narzuconych i dla wszystkich jednakowych norm. Uważani są za dziwnych, przez co miewają mnóstwo problemów w domu, jak i w szkole.
Każde z nich jest zupełnie inne:Mili wszyscy mówią, że jest dziwna. A ona po prostu żyje w swoim świecie. Kocha zwierzęta, ma nawet wrażenie, że potrafi z nimi rozmawiać- ona rozumie je, a one ją. Najfajniejsze są, jej zdaniem, duże owady i pająki. Wychowawczyni i rodzice ciągle powtarzają, że powinna się z kimś zaprzyjaźnić, ale ona nie chce. Nie potrzebuje koleżanek. Przyroda jest jej bliższa.
Petr strasznie boi się ciemności. Codziennie, kiedy nadchodzi noc, dopada go strach i w głowie zaczynają się kotłować przerażające i niestworzone historie, które nie pozwalają mu zasnąć.
Katka jest gruba- wie o tym ona, i wszyscy dookoła niej. Uwielbia słodycze oraz książki. Gdyby tylko mogła, czytałaby cały czas, ale musi się też uczyć i mama każe jej też uprawiać sporty, a ona tego nienawidzi! Z nikim się nie przyjaźni, bo inni wydają jej się dziwni. Zresztą woli książki od ludzi.
Franta jest chłopakiem, który chodzi o kulach. Urodził się z chorymi nogami, miał już operację i cały czas musi chodzić na rehabilitację, której nie cierpi! Kaleką będzie do końca życia i strasznie go to wkurza. Rodzice powtarzają mu, że powinien się cieszyć, bo nie jest z nim aż tak źle. Ale z czego tu się cieszyć?!
Mila, Petr, Katka i Franta, choć mieszkają w jednym miasteczku, wcale się nie znają. Aż pewnego dnia, ich drogi przecinają się. Ich wspólne przygody i zmagania udowadniają im, że odmienność nie tylko NIE jest wadą, ale może stać się źródłem siły.
"Klub Dziwnych Dzieci" to poruszająca historia o sile przyjaźni, lojalności i potrzebie przynależności. Stanowi wnikliwe studium dorastania w świecie, który często nie toleruje inności. Autorka z mistrzostwem ukazuje, jak trudne bywa zaakceptowanie siebie, gdy otoczenie wytyka nam nasze dziwactwa. A jednocześnie, poprzez empatyczne przedstawienie bohaterów, podkreśla, jak ważne jest znalezienie przestrzeni, w której można być sobą i odkrywać swoje mocne strony.
Petra Soukupová to jedna z najbardziej cenionych współczesnych czeskich autorek, znana z głębokiego spojrzenia na problemy relacji międzyludzkich, szczególnie tych rodzinnych. Laureatka wielu prestiżowych nagród. Jej książki tłumaczone na wiele języków, stają się bestsellerami. To moje pierwsze spotkanie z twórczością tej pisarki, ale nabrałam wielkiej ochoty na jej kolejne powieści.
A "Klub Dziwnych Dzieci" to wspaniała książka dla młodych czytelników, która uczy wrażliwości i otwartości wobec innych!
Kategoria wiekowa: 9+
Ilość stron: 264
Oprawa: miękka ze skrzydełkami
💟
Wpis powstał we współpracy z Wydawnictwem Dwie Siostry.
Nie miało to jednak wpływu na moją opinię o książce.
Dziękuję za przekazanie egzemplarza recenzyjnego!
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz
Dziękuję za każdą opinię :) Twoje zdanie na ten temat jest dla mnie niezwykle ważne.