Pages

Strony

niedziela, listopada 10, 2024

"STRASZNE HISTORIE" oprac. zbiorowe, tłum. P. Braiter, Wydawnictwo Harperkids 2024

 


Straszne historie opowiadać można nie tylko przy okazji Halloween. Można ich słuchać czy czytać również w innych momentach oraz przy innych okazjach, które sprzyjają takiemu klimatowi 👻💀
Ale czy pozwolić na to dzieciom?

Opowiadanie dzieciom strasznych historii może mieć zarówno pozytywne, jak i negatywne skutki.
Do tych pierwszych należy kształtowanie umiejętności radzenia sobie z lękiem, budowanie odporności psychicznej czy rozwijanie wyobraźni. Jak zatem to zrobić, by było dobrze? 

Warto podejść do tego tematu ostrożnie, dostosować treści do wrażliwości i wieku dziecka:

👉 unikaj brutalnych szczegółów;

👉 przed opowieścią czy lekturą wyjaśnij, że to tylko wymyślona historia. Zadbaj o poczucie bezpieczeństwa swojej pociechy;

👉 świetnym zabiegiem łagodzącym grozę jest nadanie bohaterom śmiesznych cech lub nadanie opowieści prześmiewczy charakter;

👉 w trakcie opowiadania czy czytania warto obserwować dziecko i w razie czego złagodzić historię;

👉 i na zakończenie, jak zawsze, przy każdej sposobności, warto rozmawiać. Zapytaj o uczucia, wyjaśnij wątpliwości, przytul.  

❗Jeżeli Wasza pociecha jest bardzo wrażliwym młodym człowiekiem, na co dzień intensywnie przeżywa wiele sytuacji, miewa koszmary senne, nie odróżnia fikcji od rzeczywistości, aktualnie przeżywa jakąś silną i trudną dla niej emocję, nie jest to najprawdopodobniej dobry czas na straszne opowieści.

Przy okazji tego tematu, chciałabym podzielić się z Wami informacją o książce, adresowanej do dzieci umiejących już czytać, czyli mniej więcej od wieku 8-9 lat (oczywiście cały czas pamiętamy o wrażliwości naszego juniora). "Straszne historie" to adaptacje znanych, kultowych wręcz opowieści o Drakuli, potworze Frankensteinie, dziwnym przypadku doktora Jekylla i pana Hyde’a, przeklętej mumii, jeźdźcu bez głowy, piratach widmo czy okrutnym Dorianie Grayu i innych strasznych postaciach, nawet, co niektórych może zaskoczyć, o Jasiu i Małgosi! W sumie znajdziecie w niej 10  opowiadań, bardzo ładnie zilustrowanych.



I wcale nie musicie czekać do następnego Halloween, by je poczytać!


Wiele osób wybiera czytanie lub opowiadanie strasznych historii po zmroku, co późną jesienią i zimą oznacza lekturę już popołudniu. Latem z kolei, super momentem są chwile przy ognisku i podczas biwaków. I oczywiście nocowanki- te są niezależne od pory roku! Wzajemne straszenie się w zamkniętym, ciemnym pokoju może być świetną zabawą.


A klasyki literatury zawsze warto znać 😊

 

 

Kategoria wiekowa: 8+
Ilość stron:
96
Oprawa:
twarda

👌

Wpis powstał we współpracy z Wydawnictwem Herperkids.
Nie miało to jednak wpływu na moją opinię o książce.

Dziękuję za przekazanie egzemplarza recenzyjnego!

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Dziękuję za każdą opinię :) Twoje zdanie na ten temat jest dla mnie niezwykle ważne.