poniedziałek, grudnia 02, 2019

"WIDZIAŁEM PIĘKNEGO DZIĘCIOŁA" Michał Skibiński, Wydawnictwo Dwie Siostry 2019


Lato 1939 roku. Ośmioletni Michał beztrosko spędza wakacje. Chodzi nad rzekę, do lasu, bawi się z rówieśnikami. Wakacje pachną kwitnącymi kwiatami i dojrzałymi owocami, słońce przyjemnie ogrzewa, owady aż proszą, by je poobserwować. Wszystko wydaje się zwyczajne. Tymczasem nadchodzi II wojna światowa...

Chłopiec każdego dnia zapisuje po jednym zdaniu w swoim pamiętniku. Takie otrzymał zadanie domowe na wakacje. Nie spodziewał się wówczas, że będzie to zapis wydarzeń, które zmienią bieg historii, a zwyczajny pamiętnik stanie się dokumentem.

Pierwszego września Michał nie poszedł do szkoły. Rozpoczęła się wojna. Mimo tego, kontynuował swoje zwierzenia i obserwacje. O chowaniu się przed nalotami, o przyjeździe bliskich, o walczącej Warszawie.

Michał Skibiński, autor tej książeczki, miał to szczęście przeżyć piekło tamtych lat. Żyje do dziś. "Widziałem pięknego dzięcioła" to reprodukcja jego niepowtarzalnego zeszytu, wzbogacona malarskimi ilustracjami.


Ten prosty tekst potrafi wzruszyć. Początkowo beztroski, nabiera dramatyczności. Jest idealną lekturą do samodzielnego czytania przez początkującego czytelnika. Nie wzbudza też silnych emocji, pozbawiony jest bowiem tragicznych opisów. Książka jest więc odpowiednia również dla wrażliwych dzieci.

Wraz z Moimi Dzieci polecamy Wam tę wyjątkową publikację. Syn był bardzo dumny z siebie, że samodzielnie przeczytał całość bez problemu i to za jednym razem. Dodam, że chętnie czytał ją już kilka razy 😉. Lektura ta stała się początkiem jego książkowego szaleństwa na temat II wojny światowej. Teraz będąc w bibliotece, od razu wyszukuje inne tytuły na ten temat...

Kategoria wiekowa: 7- 9
Ilość stron: 128
Oprawa: twarda

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Dziękuję za każdą opinię :) Twoje zdanie na ten temat jest dla mnie niezwykle ważne.

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...