poniedziałek, lipca 15, 2019

KSIĄŻKI DLA MALUSZKÓW W SAM RAZ NA WAKACJE


Każda pora jest wprost idealna, by chwycić do ręki książkę. Także czas wakacji, upalnych dni, zabaw w ogrodzie i wyjazdów! Zobaczcie co warto zaproponować maluszkom na te wolne chwile.😊 ⛅ 🌊 🌴 🍼 🍦

"Czy to długo, czy krótko?" Izabela Zięba, Urszula Palusińska, Wydawnictwo Dwie Siostry 2019Dla małych dzieci pojęcie czasu jest abstrakcją. Mamo, daleko jeszcze?- zamęczają nas pytaniami za każdym razem, kiedy gdzieś jedziemy. - Jeszcze tylko pół godzinki.- odpowiadamy. Ale ile to jest? Czy to długo, czy krótko?

Wydawnictwo Dwie Siostry wydało niedawno uroczą książeczkę o czasie. W sposób dowcipny, ale przede wszystkim dostosowany do możliwości odbioru, zrozumienia, myślenia kilkulatka, wyjaśnia ile to jest 1 minuta, 5 minut, 10, 15, 30, 45, 1 godzina, 1,5 godziny, 2, 3, 10. A jak długi jest weekend? A tydzień? Dwa miesiące? Rok? A 18 lat?!
Od razu przypominam sobie, kiedy jako dziecko sądziłam, że 40- letnia ciocia jest już- przepraszam za określenie- stara 😮! A dziś sama mam prawie tyle i czuję się młodo! 😜 Bo pojęcie czasu jest zależne od wieku, w jakim jesteśmy 😉.

Książka adresowana jest do wszystkich małych niecierpliwców, którzy niekoniecznie znają się na zegarku. To doskonały wstęp do opanowania tej jakże codziennej umiejętności!Co ciekawe, tytuł ten został wybrany do wydania spośród tysiąca prac zgłoszonych do drugiej edycji międzynarodowego konkursu na projekt książki ilustrowanej dla dzieci "Jasnowidze". I powiem Wam, że to był świetny wybór! 👍

Kategoria wiekowa: 3-7
Ilość stron: 36
Oprawa: twarda"Moja siostra! Mój brat!" Rocio Bonilla, tłum. B. Haniec, Wydawnictwo Publicat 2019

Gdybyście jednak szukali pomysłu, jak przekonać do siebie ciągle kłócące się ze sobą kilkuletnie rodzeństwo, czy to bliźniaki, czy siostrę i brata- jedno starsze, drugie nieco młodsze... Koniecznie chwyćcie się ratunku w postaci tej książeczki!
Zabawna, mądra, cudowna! I jaka pomysłowa! Awers książki adresowany jest dla sióstr nie lubiących swoich braci, natomiast rewers- dla nie lubiących swoich sióstr braci. Oczywiście czytać muszą osobno- należy ustalić kolejność, dzięki której nie wybuchnie wojna w domu...

Każdy z nich jednak pozna wartość swojego rodzeństwa. Może i czasem brat/ siostra mnie wkurza, ale właściwie nikt tak jak on/ ona nie umie... np. układać wież z klocków!


"Właściwie we dwójkę wcale nie jest źle. Ale..."Zgadniecie, jak się kończy ta opowieść? 😆

Kategoria wiekowa: 3-6
Ilość stron: 56
Oprawa: twarda"Kiedy dorosnę..." Quentin Greban, tłum. E. Wandtke, Wydawnictwo Media Rodzina 2019
Jako dziecko marzyłam, by w przyszłości zostać nauczycielką albo pielęgniarką. A Ty? Ciekawe, kim chcą zostać w przyszłości Wasze maluchy? Policjantem, strażakiem, a może testerem słodyczy? 😆
Urocze pieski w psiej szkole także się nad tym zastanawiają. Dzięki nim najmłodsi mogą poznać kilka podstawowych zawodów, między innymi lekarza, sprzedawcy, detektywa, pilota, maszynisty czy tancerki. Od razu rzuciła mi się w oczy spanielka Helenka, która marzy, by budować domy! Super! Brawo dla autora, że nie klasyfikuje zawodów stereotypowo (choć pozostałe przykłady w książce są już bardziej typowe, ale tym jednym akcentem i tak robimy krok do przodu 👍).Najbardziej jednak jestem pod wrażeniem ilustracji 😍. Są przepiękne, urocze, można się zakochać!

Kategoria wiekowa: 3-6
Ilość stron: 32
Oprawa: twarda
"Spacer z psem" Sven Nordqvist, Wydawnictwo Media Rodzina 2019Jeszcze chwilę pozostańmy z psimi bohaterami.

Elementem pieskiego życia są spacery. Czy słońce, czy deszcz, czy upał, czy mróz, na spacer wyjść trzeba. Niby pod krzaczek, oznaczyć słup, ale i obwąchać sąsiada, pogonić owady, potarzać się w trawie... A gdyby się wybrać dalej? Na dworzec, w podróż koleją, do zoo, nad staw, nad morze, do starożytnego miasta... Ile ciekawych szczegółów można zaobserwować na spacerze! WOW! 😮 Po takiej opowieści z mniejszym ociąganiem, a większym zainteresowaniem wyjdziecie z psiakiem z domu."Spacer z psem" to zabawny, zaskakujący i kipiący szczegółami
picturebook. Nie tylko dla miłośników czterech łap 😉Kategoria wiekowa: 2-5
Ilość stron: 32
Oprawa: twarda"Gdzie jest Elmer? Wyszukiwanka" David McKee, tłum. B. Horosiewicz, Wydawnictwo Publicat 2019Elmera, słonia w kratkę, znają i mali, i duzi.
To najbardziej kolorowy słoń świata. Drugiego takiego nie znajdziecie. Tym razem Elmer zainicjuję Waszym dzieciom zabawę w spostrzegawczość! Gdzie się schował niedźwiedź polarny? Gdzie się podział zielony szalik? A gdzie jest Elmer?! Znajdź dwadzieścia biedronek. Pięć żabek. Poszukaj cętkowanego lamparta. Czy widzisz, który hipcio uciął sobie drzemkę? 
Jest tyle do odkrycia!

Przy okazji najmłodsi poćwiczą spostrzegawczość, koncentrację, udoskonalą umiejętność liczenia, wzbogacą swój język i znajomość świata. A co Wy będziecie z tego mieli? Poza mądrym dzieckiem oczywiście, jest szansa na kilka chwil dla siebie 😉.Kategoria wiekowa: 3-5
Ilość stron: 24
Oprawa: sztywnokartonowa"Mądra mysz. Mam przyjaciela energetyka"Bolesław Ludwiczak, Tomasz Tomaszewski, Wydawnictwo Media Rodzina 2019
MĄDRA MYSZ
to już kultowa seria książeczek objaśniających świat, polskich autorów. Przedszkolaki mają okazję poznać dzień z życia osoby wykonującej jakiś konkretny zawód. Tym razem, najnowszy wydany tytuł, opowiada o pracy energetyka.Czy Wasze dzieci wiedzą, że energetyk może jeździć autem na sygnale, wspinać się na słupy niczym Spiderman, a nawet pomagać bocianom? To bardzo ważny i ciekawy zawód. Poczytajcie wspólnie, a rozwiąże się zagadka, skąd się bierze prąd i jak trafia do domu.


Jeśli jeszcze nie znacie tej serii, polecam wszystkie tytuły! Są dostępne w większości bibliotek, a gdybyście chcieli zakupić jeden z nich, to koszt zaledwie kilku złotych- to świetny zamiennik słodkiego upominku 😉👍.

Kategoria wiekowa: 3-6
Ilość stron: 24
Oprawa: miękka
"Pola mówi: Muszę siusiu!", "Pola mówi: Sprzątamy!" Irene Marienborg, tłum. K. Kolasińska, Wydawnictwo Media Rodzina 2019
Szanowni Czytelnicy, przedstawiam Wam Polę 👧. Ma około 2, 3 lat. Chciałaby już pozbyć się pieluszki, ale... trochę boi się toalety. Może więc zrobić siusiu na trawę? O, a może do buta? Hmm, jak ją przekonać do sedesu?

Innym razem, Pola musi posprzątać po zabawie. Ale sprzątanie nie jest takie fajne, jak zabawa! No to hops, wszystkie zabawki lądują pod kołdrą! Ojej, co powie na to tata?
"Pola mówi..." to nowa seria książeczek dla maluszków. Zabawna, kolorowa, króciutka, ciekawa. I również tania 😉.

Kategoria wiekowa: 3-6
Ilość stron: 36
Oprawa: miękka"Najwyższa na świecie wieża z książek" Rocio Bonilla, tłum. B. Haniec, Wydawnictwo Publicat 2019
Oto wzruszająca i wciągająca opowieść o sile wyobraźni, a także o magii czytania. O tym, że kto czyta, ten żyje podwójnie! O tym, że możemy być kim chcemy i gdzie chcemy, spełniać marzenia, poznawać świat i niezwykłych ludzi! Możemy wszystko, bo czytanie daje siłę! Czytanie nie zna granic! Czy to nie piękna zachęta dla najmłodszych, by nauczyć się tej samodzielnie czytać i by sięgać po książki?

Książka ta jest pięknie zilustrowana- kto jeszcze nie umie czytać, może ją po prostu oglądać i się zachwycać. A kto już ma opanowaną tę umiejętność, dzięki większej i prostej czcionce, sam może sięgnąć po tę lekturę 😉.A czy Wasze dzieci przeczytały już tyle książeczek (z Waszą pomocą), że można by zbudować z nich wieżę i wspiąć się, aż po ☁ 🌈🌟🌑?

"Najwyższa na świecie wieża z książek" to niezwykła podróż do krainy marzeń, która na długo zostanie w sercach małych i dużych czytelników.

Kategoria wiekowa: 3-8
Ilość stron: 48
Oprawa: twarda


"Gdy Pola się zgubi" Gabriela Rzepecka- Weiss, Wydawnictwo Dwukropek 2018Czy można zgubić swoje dziecko? Kiedyś myślałam, że odpowiedzialny rodzic nie ma prawa zgubić swojej latorośli, ale im dłużej jestem matką, tym moje zdanie w tej sprawie ewaluuje 😬. Pociecha może nam zniknąć z oczu najczęściej w markecie, kiedy jesteśmy zajęci robieniem zakupów, ale i na osiedlowym parkingu, podwórku, jak i na plaży, na lotnisku, w hotelu etc.

Każde dziecko powinno wiedzieć, jak się zachować w razie, gdy się zgubi. KAŻDE! Nawet jeśli wydaje Wam się, że Was ten problem nie dotyczy, że Wasze dziecko jest odpowiedzialne, Wy jesteście idealni, nigdzie nie wychodzicie... Nigdy nie jesteście w stanie przewidzieć, co się może wydarzyć, ale chyba, by maluch wiedział, jak się zachować, prawda?

Ułatwi Wam sprawę lektura książeczki "Gdy Pola się zgubi". To zabawna, a jednocześnie mądra opowieść, która uczy sześciu zasad dla zagubialskich. Dzieciaki same czują, że jest to ważny temat i z chęcią podejmują rozmowę, ... a później proszą jeszcze o co najmniej kilkukrotne przeczytanie tej książeczki!To lektura obowiązkowa!

Kategoria wiekowa: 3-8
Ilość stron: 32
Oprawa: twarda
I co Wy na to? Którą książeczkę zabieracie ze sobą na wakacje? 😉

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Dziękuję za każdą opinię :) Twoje zdanie na ten temat jest dla mnie niezwykle ważne.

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...