Pages

Strony

czwartek, lutego 08, 2018

"OBCZYZNO MOJA", E. Piotrowska, Wyd. Media Rodzina 2017


Jak dotąd znana była jako autorka licznych książek dla dzieci (np. "Cioci Jadzi") oraz ilustracji, tłumaczka serii "Tupcio Chrupcio", a także zdobywczyni wielu nagród. Eliza Piotrowska zawsze kojarzona była ze światem literatury dziecięcej. Aż w końcu zadebiutowała w powieści dla dorosłych.



„Obczyzno moja” to historia Polki, która potyka się o własną polskość, to historia człowieka, który poznaje siebie. I wiecznie wraca do punktu wyjścia.

"Polska. Czy ona w ogóle istnieje? A jeśli tak, to gdzie? Bo przecież nie na mapie. Gdzie jest to miejsce, w którym stykają się nasze historie – moja i jej? Co nas łączy? Świętość pierwszeństwa? Pierwszy klaps, pierwszy krzyk, Pierwsza Komunia?"

Piotrowska opowiada o Polsce, Włoszech i Brazylii, ale nie jest to książka podróżnicza ani reportaż. Bohaterka przygląda się krajom i ich mieszkańcom nie po to, żeby przekazywać wiedzę o świecie, lecz by czerpać z nich wiedzę o sobie samej.


"Obczyzno moja" to także powieść, w której główną bohaterką jest sama Polska.

Jako Polka wiem, że Polskę można kochać i nienawidzić jednocześnie! Mieć jej dosyć i nie móc się od niej wyzwolić! Wstydzić się jej i być z niej dumną! Związek wielu Polaków z Polską jest jak patologiczne małżeństwo- jak bycie uzależnionym od sprawcy...

Powieść Piotrowskiej to tekst wielowymiarowy i (bardzo) skłaniający ku refleksji nad uczuciem i związkiem z krajem nad Wisłą...
Jest poetycko i ciekawie- z pewnością!

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Dziękuję za każdą opinię :) Twoje zdanie na ten temat jest dla mnie niezwykle ważne.