Pages

Strony

czwartek, września 14, 2017

POLSKIE POWIEŚCI DLA NASTOLAKTÓW


Nie mogę przecież bagatelizować młodzieży! Są wśród Was rodzice nastolatków? Czy Wasi "Młodzi Gniewni" czytają książki? Jakie? Czekam na Wasze wypowiedzi w komentarzach 😉. Tymczasem przeczytajcie, jakie dwie powieści dla nastolatków mnie zainteresowały...



"Zerwij z nią", E. Nowak, Wyd. Egmont 2017

Wiem, jak smakuje zakazana miłość. Wiem, jak to jest kochać i słyszeć od Bliskich, że "to chłopak nie dla ciebie". Wiem, jak to jest mieć wątpliwości- posłuchać głosu serca, czy podpowiedzi innych? Na ile rodzice mogą ingerować w życie i wybory swoich nastoletnich pociech?

"Zerwij z nią" to historia dobrze mi znana- dlatego też po nią sięgnęłam. Myślę, że spotyka też bardzo wiele nastolatek. Rodzice marzą o idealnym (czyli jakim?) partnerze dla swojej córeczki, tymczasem ona zakochuje się w zwyczajnym chłopaku! Jak to się mogło stać?! Najśmieszniejsze jest to, że właśnie takie "zakazane" związki są najtrwalsze... A wtedy opowiadane z perspektywy długiego czasu, brzmią jak bajki o złych rodzicach, sile miłości i happy endzie...

Wróćmy jednak do książki. Jacek jest nieśmiały, ale jak to nastolatek- potrafi też trzasnąć drzwiami. Najbardziej wkurza go ojczym, który ewidentnie nie akceptuje chłopaka, a nawet rywalizuje z nim. Ciągle krytykuje, prowokuje, poniża... Ojciec również nie jest autorytetem. Całe szczęście, że Jacek ma świetny kontakt z babcią. Zdecydowanie starsza pani rozumie rozterki wnuka i zawsze stoi po jego stronie. Dobrze mieć obok siebie kogoś takiego. Kiedy w życiu chłopaka niespodziewanie pojawia się Emilka, to właśnie babcia dodaje mu pewności siebie. Młodzi zakochują się w sobie od pierwszego wrażenia.  Niestety rodzice dziewczyny wyznają inne wartości- nastolatka ma skończyć najlepsze liceum, a później zdać na elitarne studia. Żadnych chłopaków, tym bardziej Jacka! Nieustępliwi zabraniają spotykania się zakochanym... Co zrobią nastolatkowie?

Opowieść to romantyczna, ale i dramatyczna, bo przecież utrata miłości, jak i brak akceptacji to zawsze dramat, tym bardziej dla wrażliwych nastolatków.

Autorką książki jest Ewa Nowak- ceniona pedagożka i terapeutka. Od kilkunastu lat pisze powieści dla młodzieży, które cieszą się zainteresowaniem. Jedna z jej książek została uhonorowana tytułem książki roku Polskiej Sekcji IBBY.


Jestem pewna, że "Zerwij z nią" spodoba się Waszym nastoletnim córkom 😉.


Kategoria wiekowa: 16+
Ilość stron:
288
Oprawa:
miękka


"Sznurek", A. Lang, Wyd. Literackie 2017

To powieść zupełnie inna, niż poprzednia. Napisana językiem młodzieży- nie brak tu zwrotów typu "nereczki" (to inaczej dziewczyny...) i innych w tym stylu, czy potocznych określeń. Wielu rodziców pewnie przerazi, a krytycy mieliby się do czego doczepić... Bo czy to jest jeszcze literatura? Cóż, powiem Wam, że mimo wszystko wciągnęłam się od pierwszej strony i czytałam z zapartym tchem do samego końca, nie opuszczając ani słowa.

Książka opowiada historię zakompleksionego i wrażliwego chłopaka z małej polskiej wsi, typowej dziurze zabitej dechami. Krystian jest ofiarą przemocy domowej, a także kozłem ofiarnym wśród rówieśników i to od zawsze. Seba- starszy brat, Siur, Adamiak i inni. Wszyscy go poniżają, wyśmiewają, znęcają się, obrażają, wykorzystują..., a poza tym bieda i nuda- nic tylko uciekać. Ale wiadomo, jak trudno się uwolnić, tym bardziej ze wsi! Chłopak w końcu ma dość i wyjeżdża na weekend do Warszawy, do matki, która inteligencją nie grzeszy- delikatnie ją podsumowując. Tam, przez przypadek spotyka przyjaciela sprzed lat, który z powodu prześladowania i agresji kolegów, w tym Krystiana, przeprowadził się z ich wsi do stolicy. Konrad jednak jakby nie pamiętał krzywd mu wyrządzonych. Jest szalenie podniecony spotkaniem, przedstawia swoją dziewczynę Sonię i proponuje spotkanie we troje, by powspominać dawne czasy. Krystian nie ma ochoty wracać do przeszłości, lecz po godzinach bicia się z własnymi myślami, jest ciekaw, jak żyje teraz kumpel. Krystian zdaje się jakby zauroczony Warszawą (choć ciągle go przeraża) i miastowymi, a szczególnie Konradem i Sonią. Jacy oni są niesamowici! Przyjaźń coraz bardziej się rozkręca, a "chłopak ze wsi" coraz bardziej jest pod wpływem Soni... Do czego go to doprowadzi?

Powieść napisana jest w pierwszej osobie, co pozwala wczuć się w emocje nastolatka i potęguje doznania czytelnicze. Doskonały zabieg literacki autora. A propos- Adam Lang to autorski pseudonim, co jeszcze bardziej mnie intryguje. Czy autorem jest rzeczywiście mężczyzna, czy raczej kobieta? Jest młody, czy stary? A może kryje się za nim jakiś inny, znany pisarz?! Jedno jest pewne- to ktoś, kto doskonale zna młodzież i potrafi do nich przemawiać... Poprzednie tytuły autora także zrobiły dobre wrażenie- jego debiut literacki pt. "Klucze" był nominowany do Nagrody Polskiej Sekcji IBBY „Książka Roku” i trafił na Listę Skarbów Muzeum Książki Dziecięcej. Po napisaniu powyższej recenzji przejrzałam opinie innych czytelników na temat "Sznurka"- książka jest wysoko oceniana. I słusznie! Z pewnością sięgnę po kolejną powieść Adama Langa 😊.


Kategoria wiekowa: 16+
Ilość stron:
324
Oprawa:
miękka



2 komentarze:

  1. Ciekawe. Obecnie coraz mniej nastolatków czyta książki. Moja córka na szczęście czasem po nie sięga z czego jestem bardzo zadowolona. Pozdrawiam.

    OdpowiedzUsuń

Dziękuję za każdą opinię :) Twoje zdanie na ten temat jest dla mnie niezwykle ważne.