poniedziałek, maja 26, 2014

MAMO, ZBADAJ SIĘ!

Z okazji Dnia Matki postanowiłam zadbać o siebie. Od kiedy na świecie pojawiły się Moje Najukochańsze Dzieciaki, przestałam myśleć o sobie i dbać o siebie. Niestety.
Pomyślałam w końcu, że jeśli nie zadbam o siebie,to po 1. daję zły przykład swoim Brzdącom, a szczególnie Córce; po 2. zapominając o sobie, szybciej się wykończę, a wtedy kto zajmie się moimi Skarbami?!

Zatem, postanowiłam przyłączyć się do akcji społecznej "RAK. TO SIĘ LECZY".

"Choroba naszej cywilizacji. Atakuje bez względu na wiek, zasobność portfela czy styl życia. Czasem bywa bezlitosny, ale coraz częściej udaje się z nim wygrać. Wcześnie wykryty i właściwie leczony może być pokonany nawet w stu procentach. Na świecie jest już 28 milionów ludzi, którzy wygrali z rakiem. To oznacza, że coraz więcej nowotworów złośliwych przestaje być chorobą śmiertelną.
Polacy nie doceniają wagi profilaktyki, przede wszystkim w kwestii zdrowia i życia. Nie badają się, bo wolą „nie wiedzieć” lub zgłaszają się, gdy choroba jest zaawansowana a jej leczenie jest trudniejsze i kosztowniejsze. Według prognostyk nowotwory będą głównymi chorobami w Polsce. W 2009 roku na raka zachorowało prawie 140 tysięcy osób. Obecnie ponad 300 tysięcy osób jest chorych i żyje z nowotworem. A te liczby, według statystyk polskich, mogą się zwiększać.
Najgorsi wrogowie w profilaktyce i leczeniu nowotworów. Dla wielu Polaków rak oznacza wyrok. Niewiedza na temat tej choroby czyni z niej społeczne tabu. Konieczność wycofania się z życia zawodowego i społecznego. Poczucie bezsilności i izolacji. Nawet sposób mówienia o raku przesiąknięty jest defetyzmem a przecież pozytywne nastawienie jest niemal tak samo ważne jak odpowiednia terapia.
Celem kampanii jest przekonanie Polaków do badań, nauczenie ich, że rak jest chorobą, którą można skutecznie leczyć. Kampania pragnie także obalić szkodliwe stereotypy związane z rakiem, przełamać lęk przed nowotworem i zmienić język opisujący go.
Zaprosiliśmy znanych i lubianych aktorów z różnych pokoleń, aby zachęcali Polaków do badań. Mówimy językiem lekkim, filmowym o sprawach nielekkich. Ale właśnie o to chodzi, aby edukować bez straszenia i pokazywać, że badanie daje nadzieję na wyleczenie. Taka edukacja, włożona w usta Ewy Szykulskiej, Stanisława Mikulskiego, Cezarego Pazury, Jarosława Boberka a przede wszystkim Jerzego Stuhra, który pokonał raka, jest najbardziej przekonująca."-
przekonują organizatorzy. Więcej znajdziecie tutaj: http://www.rak.tosieleczy.pl/.

Tymczasem jestem już po wizycie u dermatologa (znamiona sprawdzone!), za tydzień idę do ginekologa (cytologia, badanie piersi). Stawiam na profilaktykę! Zachęcam i Was do zadbania o siebie i wykonania badań profilaktycznych oraz do włączenia się do akcji!

3 komentarze:

 1. Ohhhh, żeby to było takie proste :(
  Oczywiście popieram całą sobą! I cieszę się bardzo z tej akcji i z tego faktu, że zarówno Ty, jak i wiele innych kobiet stawiacie na profilaktykę. To bardzo ważne i tego należy trzymać się przez całe życie.
  U mnie kontrola nie wystarczyła. W czasie ciąży byłam u 6 różnych ginekologów. Każdy mnie badał. Tydzień po porodzie dowiedziałam się, że mam raka jajnika. Żaden z lekarzy mi tego nie zasugerował.
  Do lekarzy nie mam żalu. Ta moja historia jest nietypowa i nie da się tego powiedzieć w dwóch zdaniach. Piszę o tym u siebie na blogu.
  Chcę tylko powiedzieć, że u mnie tzw. profilaktyka nie wystarczyła :( Operacje, chemioterapia... I kilkumiesięczne dziecko, które wymaga mojej opieki.
  Na szczęście wszystko się dobrze skończyło i co mi dziś pozostało? Profilaktyka. Regularne badania całego ciała.

  OdpowiedzUsuń
 2. Malwinkass współczuję, to musiał być dla Ciebie bardzo trudny czas. Podwójnie trudny, bo dopiero co uczyłaś się być mamą, a jednocześnie dowiedziałaś się o poważnej chorobie. A jednak dałaś radę, wygrałaś, jesteś silną kobietą, wzorem dla innych. Mam prośbę- podziel się ze mną i z moimi Czytelnikami adresem swojego bloga ;)
  Życzę Ci dużo zdrówka i trzymam za Ciebie kciuki!

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Z przyjemnością.
   http://tymczasemwbulgarii.blogspot.com/

   W zakładce "Jak uszczypnie, będzie znak" piszę o tym wszystkim, ale jeszcze przede mną spora część opowieśći.

   Pozdrawiam.

   Usuń

Dziękuję za każdą opinię :) Twoje zdanie na ten temat jest dla mnie niezwykle ważne.

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...