środa, listopada 13, 2013

KODEKS DOBRYCH MANIER DLA MAŁYCH, A KU PRZYPOMNIENIU I DLA DUŻYCH


Pierwsza disneyowska mała księżniczka, bohaterka produkcji „Jej Wysokość Zosia”, gości na srebrnym ekranie już od maja. Ten serial to kwintesencja motta – nauka poprzez zabawę. A czego dzieci mogą nauczyć się śledząc losy Zosi?

Zosia to dziewczynka, która z dnia na dzień, w wyniku splotu wydarzeń, zamieszkuje w pałacu i która musi nauczyć się funkcjonowania w nowym otoczeniu. Jej zmagania z zaistniałymi okolicznościami są okazją do zapoznania dzieci z dobrymi manierami i zasadami.
Dziś u mnie KODEKS DOBRYCH MANIER, a w każdą sobotę listopada o 9:00 na kanale Disney Junior Wasze pociechy mogą obejrzeć premierowe odcinki "Jej Wysokość Zosia".

Zwroty grzecznościowe
Zapamiętaj słowa „przepraszam”, „proszę”, „dziękuję”. Przeproś, gdy wyrządzisz komuś krzywdę, poproś o pomoc w zawiązaniu butów i podziękuj za komplement. To tylko przykłady sytuacji, w których zwroty grzecznościowe mają niemalże magiczną moc. Używaj ich, a rodzina
i przyjaciele będą cenić Twoje towarzystwo. Czyż nie jest miło spędzać czas z sympatycznym człowiekiem?

Poznajemy się
Gdy przedstawiasz nową osobę w towarzystwie, rób to według zasady – dziewczynce przedstaw chłopca, osobie starszej – młodszą. Zanim starsza osoba zaproponuje przejście na „ty”, zwracaj się do niej per „Pan” lub „Pani”. Rękę podczas powitania pierwsza wyciąga dziewczynka w stronę chłopca.
Dbałość o czystość
Zażywaj regularnych kąpieli, myj ręce przed posiłkiem i zęby przynajmniej dwa razy dziennie. Nie zapominaj o dbaniu o swoje otoczenie - wyrzucaj odpadki do śmietnika, pomagaj sprzątać po posiłku i zbieraj nieczystości po swoim pupilu.

Kulturalna rozmowa
Podczas każdej rozmowy, krótkiej czy długiej, z babcią czy z bratem, pamiętaj o następujących zasadach. Nie przerywaj innym wypowiedzi, zadawaj pytania, uważnie słuchaj odpowiedzi. A gdy ty odpowiadasz nie mów z pełną buzią, nie żuj gumy i używaj zwrotów grzecznościowych. Rozmowa z taką kulturalną osoba, to sama przyjemność. 


Przy stole
Zasiadając do stołu nie zapomnij o schludnym stroju i czystych dłoniach. Wyłącz telewizor
i odłóż na bok książkę - niech ten czas będzie chwilą dla ciebie i twoich najbliższych.
Podczas posiłku siedź prosto, a łokci nie opieraj na blacie. W prawej ręce trzymaj nóż,
a w lewej widelec. Serwetkę kładź zawsze na kolanach, nigdy nie wtykaj jej za kołnierz czy dekolt. Nie schylaj głowy do talerza, lecz podnieś wyżej sztućce. Pamiętaj, by podczas jedzenia nie wiercić się i nie huśtać na krześle. Po posiłku ułóż sztućce równolegle na talerzu – to czytelny sygnał, że skończyłeś już jeść. Jednak na odejście od stołu poczekaj aż pozostali dokończą swoje dania. Dla takiego grzecznego smakosza aż miło gotować jego ulubione potrawy. Prezenty
Na pewno lubisz dostawać prezenty. Ale czy wiesz jak należy je przyjmować? Zawsze podziękuj darczyńcy. Nawet jeśli upominek nie bardzo Ci się podoba, należy okazać wdzięczność. Prawdopodobnie ktoś włożył dużo wysiłku, żeby zrobić ci przyjemność. Jeśli ty szukasz prezentu dla przyjaciela, pomyśl o jego zainteresowaniach lub dyskretnie poradź się jego najbliższych.

Pamiętaj o świętach swoich bliskich. Przygotuj niespodziankę z okazji Dnia Matki, Dnia Ojca czy urodzin dziadków. Sprawisz im tym dużo radości.

Zabawa
Najlepsza zabawa to ta w gronie przyjaciół. Dlatego zachęcaj kolegów do wspólnego spędzania czasu, użyczaj im swoich zabawek. A gdy ty chcesz jakąś pożyczyć, zawsze zapytaj
o pozwolenie właściciela. Nie niszcz sprzętów, których używasz – inne dzieci też będą chciały
z nich skorzystać. Udanej zabawy! Więcej informacji o serialu można znaleźć na stronie: http://www.disney.pl/disney-junior/jej-wysokosc-zosia

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Dziękuję za każdą opinię :) Twoje zdanie na ten temat jest dla mnie niezwykle ważne.

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...