wtorek, czerwca 11, 2013

LICZY SIĘ OSOBOWOŚĆ, A NIE WYGLĄD ZĘWNĘTRZNY!

Korzyści płynące z czytania bajek dzieciom są niezliczone. Książki bawią, edukują, rozwijają wyobraźnię, uczą, jak żyć i jak postępować. Dzieci przyjmują wzorce oraz zasady w nich przedstawione. Może zatem warto sięgnąć po lektury, które poruszają tematy ważne, choć nie zawsze łatwe. Pozwólmy, aby bajki pomogły nam i dzieciom sprawniej zorientować się w zagadnieniach, o które dzieci i tak kiedyś nas zapytają.
Książki dla dzieci to coraz częściej już nie tylko rozrywka, ale także podstawowe narzędzie edukacji. Świadomi rodzice sami wybierają pozycje, które pomagają kształcić ich pociechy, odpowiadać na liczne dziecięce pytania czy wpajać maluchom najważniejsze wartości i wzorce społeczne.
W ogromie publikacji można znaleźć bajki, które poruszają cały zakres problemów i tematów, z jakimi spotykają się rodzice i ich pociechy. Jak się jednak okazuje, trudno – szczególnie w Polsce – o lektury, które w przystępny sposób omawiają kwestię niepełnosprawności. Tymczasem niezwykle ważne jest aby pozwolić, by bohaterowie z niepełnosprawnością w naturalny sposób zaistnieli w bajkowym świecie, i pokazać, że bez względu na sytuację zdrowotną możliwe są wspólna zabawa i przeżywanie dziecięcych przygód.
Kilka miesięcy temu powstała fundacja VERBA, która postanowiła przełamać stereotypy. Niepełnosprawność w jej projektach nie będzie traktowana jako problem, ale jak naturalny element naszej codzienności. Fundacja poprzez swoje działania chce w lekki, przystępny i wręcz zabawny sposób przyzwyczajających nas do niepełnosprawności. Pomysłodawcą i założycielką fundacji jest Agata Battek, poruszająca się na wózku inwalidzkim od trzynastego roku życia. Agata to zdeterminowana i aktywna osoba, miłośniczka podróży i wieczna optymistka. Zamierza podzielić się swoimi doświadczeniami, pokazać, że warto podążać za marzeniami i działać – nieustannie.


Już za kilka dni- 15 czerwca 2013 roku- na rynku ukaże się bajka o wyjątkowym przesłaniu. Będzie to pierwsza z serii książek wydawanych przez fundację VERBA w ramach projektu Nie-zwykłe spotkanialekka i zabawna opowieść o tym, jak bardzo liczy się osobowość, a nie wygląd zewnętrzny. 


Fundacja chce nieodpłatnie przekazać książki wraz z materiałami edukacyjnymi dla dzieci i opracowaniami dydaktycznymi dla opiekunów i rodziców do kilkuset przedszkoli, bibliotek, szpitali i centrów dla dzieci w całej Polsce. Rodzice, którzy poczują, że to temat, który warto omówić ze swoją pociechą, będą mogli kupić książeczkę na stronie internetowej fundacji (www.fundacjaverba.org.pl) lub w jednej z sieci księgarni.
Fundacja planuje realizację licznych konkursów włączając tym samym nas wszystkich w promowanie rozwoju świadomości społecznej. Już teraz można wziąć udział w konkursie, którego celem jest stworzenie galerii obrazków do kolorowania przedstawiających superbohaterów z niepełnosprawnością.     
Działania fundacji zostały docenione przez Rzecznika Praw Dziecka oraz Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa narodowego, którzy objęli Patronat Honorowy nad projektem.
Więcej informacji o projekcie można znaleźć na: http://www.fundacjaverba.org.pl oraz https://www.facebook.com/FundacjaVerba.


Mam nadzieję, że włączycie się aktywnie do kształtowania "normalnego" nastawienia do ludzi z niepełnosprawnością. Zachęcam do zapoznania się z serią książeczek "Leon i jego nie-zwykłe spotkania". Już wkrótce na moim blogu recenzje tychże tytułów oraz konkurs, w którym do wygrania książeczki fundacji VERBA!

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Dziękuję za każdą opinię :) Twoje zdanie na ten temat jest dla mnie niezwykle ważne.

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...