Pages

Strony

wtorek, marca 27, 2012

„KŁÓTLIWY PORADNIK PARTNERSKI”, E. Żeromska, Wyd. Samo Sedno Edgard, Warszawa 2012


Zabawne są dla mnie stwierdzenia typu „Wy się chyba nigdy nie kłócicie”. Jak to nie? A to jest w ogóle możliwe się nie kłócić? Czasem toczymy spory a rzeczy ważne, innym razem o mniej ważne, zdarzają się nawet fochy, ale do tej pory takie momenty nie trwały dłużej niż kilka godzin. I całe szczęście- dla mnie to i tak za długo! Natomiast od kiedy mieszkamy w bloku, czy chcemy czy nie, słuchamy kłótni innych ludzi. Para za ścianą kłóci się z częstotliwością co 2-3 dni. Krzyczą, dziewczyna nawet piszczy, chłopak wybucha cynicznym śmiechem, później „rzucają mięsem”. Co najmniej raz w tygodniu w ruch idą talerze, lampy i inne przedmioty z siłą trafiające w ścianę od naszej strony, czasem w drzwi zewnętrzne. Następnie ONA teatralnie wybiega z mieszkania, a ON goni ją po osiedlu. Wracają już razem i zaczynają wspólnie sprzątać po awanturze. Kilka dni temu wyprowadzili się z wynajmowanej kawalerki (hurra! Rysiu może wreszcie spać spokojnie). Pewnie nie mieli już czym rzucać, bo wszystko potłukli...

Inna para, gdzieś piętro wyżej, po ostatniej kłótni prawdopodobnie mieszka osobno. Pewnego razu o trzeciej nad ranem usłyszałam wrzask- „Jak mogłeś mi to zrobić???!!!”. JEGO nie było słychać. Jakieś JEJ szlochy, bełkot, i trzaśnięcie drzwiami. Na parkingu nerwowe odpalanie auta i tyle JĄ widzieliśmy i słyszeliśmy …

Znam też takich, co w kłótniach stosują spychologię (dla niewtajemniczonych, spychologia to nauka umiejętności zrzucania odpowiedzialności na wszystkich innych poza mną...).

Więc jak się kłócić, by się dogadać, nie ranić i nadal się kochać?

Ewa Żeromska, znana z telewizji, radia i czasopism dla kobiet napisała praktyczny poradnik o sztuce toczenia rodzinnych sporów. Znajdziemy w nim wskazówki eksperta na zdrową kłótnię nie tylko z partnerem, ale także z pozostałymi członkami rodziny, na przykład z teściową ;) Bliskie sobie osoby mogą mieć zupełnie odmienne zdanie na jakiś temat i mają do tego prawo. Jednak różnica zdań często rodzi konflikty. Psycholożka radzi, jak spokojnie rozmawiać o wszystkim, nawet o raniących nas sprawach, np. zdradzie czy zazdrości.

W książce roi się od codziennych przykładów- jedne bawią, a inne mówią o nas samych. Pewnie każdy odnajdzie w nich część siebie lub swoich bliskich.

Jeśli „Kłótliwy poradnik partnerski” pojawi się w Waszym domu, koniecznie zachęćcie do przeczytania go zarówno partnera, jak i rodziców, teściów, rodzeństwo czy innych, z którymi „drzecie koty”. By się skutecznie porozumieć, muszą tego chcieć obie strony sporu.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Dziękuję za każdą opinię :) Twoje zdanie na ten temat jest dla mnie niezwykle ważne.