czwartek, czerwca 23, 2011

DEKALOG DOBREGO TATY

1. Bądź obecny- będąc fizycznie i psychicznie obecnym w życiu dzieci i żony dajesz im do zrozumienia, że ciekawi i interesuje Cię to, co dzieci myślą, robią i czują, a jednocześnie, że chcesz żeby one poznawały Ciebie jako osobę. Rozmawiaj z dziećmi.

2. Wspieraj mamę, by ta mogła być opiekuńcza wobec dzieci. Jeśli tata jest opiekuńczy wobec mamy, ułatwia jej opiekowanie się dziećmi.

3. Pokazuj, że siła, męskość nie są groźne i niedostępne, ale dają poczucie bezpieczeństwa. Twoja męskość to zdecydowanie, konkretność, decyzja, ale też konsekwencja.

4. Pokazuj dzieciom świat zewnętrzny.

5. Fajnie być we dwoje- będąc z mamą pokazuj, że bycie z kimś choć trudne umożliwia człowiekowi największy rozwój.

6. Wzór wartości i wzorzec relacji partnerskich- tata pokazuje dzieciom jak traktuje mamę. Na tej podstawie dzieci uczą się jakim powinno się być tatą i mężem (chłopcy), jakiego męża i ojca chcą dla siebie i swoich dzieci (dziewczynki).

7. Postawa ojca- czasem jeśli postawa ojca względem matki jest niewłaściwa, dzieci uczą się jakiego ojca nie chcą mieć w przyszłości dla swoich dzieci (dziewczynki) oraz jakim ojcem sami nie chcę być (chłopcy).

8. Rozwiązywanie problemów i konfliktów pokazuje postawę ojca w relacji z żoną. Przykładowo jeśli ojciec skorzysta ze swojej przewagi (jest agresywny, stosuje przemoc), dzieci mogą zrozumieć, że relacja z nim to coś, czego trzeba się bać. Nie można pokazywać tacie, że się go potrzebuje.

9. Różnice między kobietą a mężczyzną- wzajemna postawa rodziców akceptująca obie osoby (kobietę – mamę i mężczyznę - tatę) pokazuje, że z tej "pary" różnorodności można dużo skorzystać, że oba zestawy cech są tak samo wartościowe i potrzebne.

10. Pielęgnuj spokój, bo ten spokój w Twoim domu przełoży się na spokojne życie Twoich dzieci.

1 komentarz:

  1. Popieram i mam szczęście, bo mąż spełnia wszystkie punkty. Oby wszystkie dzieci miały takich rodziców. Pozdrawiam

    OdpowiedzUsuń

Dziękuję za każdą opinię :) Twoje zdanie na ten temat jest dla mnie niezwykle ważne.

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...