niedziela, listopada 27, 2022

"ROZŁAM W RODZINIE. Jak uzdrowić relacje z bliskimi" Karl Pillemer, tłum. A. Kasprzyk, Wydawnictwo Uniwersytetu Jagiellońskiego 2022

 



"Każdy z nas w pewnym zakresie doświadcza złożonej, wzajemnej gry pozytywnych i negatywnych myśli i emocji dotyczących rodziny. Pragniemy bliskości, a jednocześnie poszukujemy niezależności. Czujemy się zobowiązani do towarzyszenia członkom rodziny, ale też urażają nas ich żądania.Gdy chodzi o nasze przeważnie nieuporządkowane życie rodzinne, większość z nas zgadza się ze starym, ambiwalentnym powiedzeniem: >>Nie da się wytrzymać z nimi, ani bez nich<<"

Któż z nas nie doświadczył mniejszego lub większego ochłodzenia relacji rodzinnych... To tak naturalna sytuacja, jak to, że po nocy nastaje świt. A jednak wstydzimy się tego i często nie zwierzamy innym ze swoich rodzinnych nieporozumień. Wydaje nam się, że kryzys dotyczy wyłącznie nas, a inne rodziny są bezwzględnie zgodne i szczęśliwe. Tymczasem, Karl Pillemer, socjolog, przeprowadził badania, z których wynika, że 27% Amerykanów zerwała kontakt z co najmniej jednym członkiem rodziny (nie chodzi tutaj o małżeństwa, lecz rodzeństwa, rodziców, dzieci, dziadków, wujostwo).

Do zerwania relacji z krewnymi dochodzi najczęściej z powodu pieniędzy, spraw spadkowych, oczekiwań względem drugiej osoby.

I tak oto dochodzi do takich sytuacji, że starsze osoby marzą o spotkaniach z wnukami, rodzice na łożu śmierci pragną pogodzić się ze swoimi dziećmi, matki i ojcowie nie mogą zrozumieć dlaczego ich synowie i córki nie utrzymują ze sobą relacji, a dorosłe dzieci tęsknią za kontaktem ze swoimi rodzicami. Czy jednak warto trwać w zobojętnionych relacjach?

Jesteśmy istotami społecznymi. Zerwanie więzi z członkami rodziny wpływa znacząco na nasze życie. Cierpimy, jesteśmy pod wpływem chronicznego stresu, pojawia się lęk, niepewność, poczucie izolacji. Poza tym, rodzina jest systemem, więc wszelkie doświadczenia wpływają na każdego z jej członków. Jeżeli pokłócą się ojciec z dorosłym synem, cierpieć będą nie tylko oni oboje, lecz także matka, żona, dzieci czy wnuki.

"Rozłamy w rodzinie wpływają na kolejne pokolenia, sprawiając, że tracą one zasoby, wiedzę i pełne czułości relacje. Poważne spojrzenie w przyszłość może skłonić nas do ostrożności, gdy podejmujemy decyzję, że najlepszym rozwiązaniem rodzinnych problemów będzie zerwanie stosunków z krewnymi."

Niestety, zrywania relacji z krewnymi możemy doświadczać wiele razy, falami. Może to być również sytuacja pojawiająca się w rodzinie od pokoleń. Dzieje się tak, ponieważ zamiast uczyć się konstruktywnego rozwiązywania nieporozumień, uczymy się poprzez modelowanie wzorca porzucania relacji. I przekazujemy to swoim dzieciom, które przekażą swoim, i tak będzie się ciągnąć ta historia, dopóki ktoś nie powie: STOP!

Jak to zrobić, jak pogodzić się z bliskimi, opowiada poradnik "Rozłam w rodzinie". Autor przedstawia mnóstwo autentycznych historii, które usłyszał podczas wywiadów z ludźmi, którzy zerwali kontakt z bliskimi. Na ich podstawie dokonuje próby stworzenia strategii, które pozwolą zrobić krok do przodu ku uzdrowieniu relacji. Większość z osób, z którymi rozmawiał, wykazując się odwagą, cierpliwością, chęcią dokonania zmiany, pogodziła się ze swoimi bliskimi i tego nie żałuje. Te relacje są teraz jednak inne, gdyż opierają się na granicach, których nie wolno przekraczać. Są trwalsze, dojrzalsze i zdrowsze.

To, że doszło do ochłodzenia kontaktów z krewnym, nie znaczy, że tak będzie zawsze. Opierając się na wskazówkach, płynących z tej lektury jest duża i realna szansa na uzdrowienie rodziny.







Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Dziękuję za każdą opinię :) Twoje zdanie na ten temat jest dla mnie niezwykle ważne.

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...