piątek, stycznia 05, 2018

ZAGADKI LUDZKIEGO ORGANIZMU


O profilaktyce jamy ustnej, otyłości i neurologii z dziećmi?! Nuuuudaaaaa... Ale znaleźli się mądrzy ludzie, którzy potrafili zamienić mało interesujące najmłodszych tematy w mega ciekawe arcydzieła!

"Dlaczego dzieci jedzą śmieci?", "Dlaczego dorośli mają dziwne zęby?"- no przyznajcie, sami byście chcieli poznać odpowiedzi na te pytania, a dzieciaki- tym bardziej! A "Sen Alicji, czyli jak działa mózg"?- czy to nie brzmi, jak rozwikłanie fantastycznej zagadki?

"Krzysio powiedział, że zjadłby nawet skarpety, gdyby były pachnące i słodkie. A mała siostra Krzysia, kiedy jedzie w wózku, to mama Krzysia karmi ją słodkimi bułkami, ciastkami, chrupkami i cukierkami. Nie chce, aby się wierciła, a siedziała cicho i nie płakała.

(...) Dlaczego mama Krzysia myśli, że święta są po to, żeby dużo jeść?

(...) Dziecko nie jest koszem na śmieci."

"Dlaczego dzieci jedzą śmieci?" (A. Manna Poznańska, Wyd. Kasza Manna 2017) to opowieść o zdrowym jedzeniu, opowiedziana przez dziewczynkę o imieniu Lukrecja. Ale żadne tam moralizowanie, wygłaszanie kazań: "Zabrania się...", "Nie wolno...", "Nie jedz..", "Ani mi się waż..." i tym podobne teksty, których i tak nikt nie bierze do siebie. To historia o życiowej mocy zdrowych produktów, o ich kolorowych i smacznych przykładach, o naturalnym pochodzeniu. Lukrecja przekazuje także swoim rówieśnikom- czytelnikom tajemnice działania reklamy, ładnych opakowań oraz marketingu korporacji spożywczych. Brzmi poważnie, bo i sprawa jest poważna, lecz tutaj przekaz jest subtelny, a nawet zabawny oraz dostosowany do możliwości odbioru dzieci.


Arcydzieło sztuki!

Ten tytuł szczególnie skradł moje serce z racji zainteresowań, wykształcenia, życiowej idei- tym wszystkim (ale nie tylko!) jest dla mnie zdrowe odżywianie. Dzięki "Dlaczego dzieci jedzą śmieci?" zainspirowałam się do kolejnej szkolnej akcji profilaktycznej 😉. A książkę z przyjemnością podarowałabym przedszkolakom i uczniom młodszych klas.

Kategoria wiekowa: 2+
Ilość stron:
66+ 4 poradnik
Oprawa:
ze skrzydełkami

Drugą publikacją z tej serii oraz tej samej autorki jest "Dlaczego dorośli mają dziwne zęby?" (A. Manna Poznańska, Wyd. Kasza Manna 2015).


"Dlaczego wujkowi brzydko pachnie z buzi? (...) Dlaczego tata Krzysia ma zęby łaciate jak krówka? (...) Dlaczego pani sklepowa ma dziurawe zęby jak szwajcarski ser? (...) Dlaczego pani co ma psa Gryzaka nie ma zębów?".
Niestety, z higieną jamy ustnej jest problem tak samo poważny, jak z odżywianiem. Próchnicę mają już niektóre maluszki w swoich pierwszych ząbkach i aż 80% przedszkolaków! Powodów jest wiele, ale przede wszystkim- jak zwykle- brak świadomości! Mleczaki też trzeba szczotkować! Dwa razy dziennie! Spotkałam się z różnymi podejściami do mlecznych zębów, ale wciąż mnie dziwi brak podstawowej świadomości w XXI wieku!


Wracając jednak do książki... Jest ona równie piękna, zabawna i wartościowa, co "Dlaczego dzieci jedzą śmieci?". Narratorem jest tu również Lukrecja, która tłumaczy najmłodszym (a przy okazji rodzicom i dziadkom, którzy czytają na głos książkę), jak dbać o piękny i zdrowy uśmiech. A zasady zadbanych zębów są tak proste, że każdy kilkulatek pojmie je w lot!


W roku 2016, książka została wyróżniona przez „Komitet ochrony praw dziecka” znakiem „ŚWIAT PRZYJAZNY DZIECKU”. Brawo!

Kategoria wiekowa: 2+
Ilość stron:
44+ 4 poradnik
Oprawa:
ze skrzydełkami


Innym, wartym poznania tytułem jest "Sen Alicji, czyli jak działa mózg", którego współautorem jest niestety nieżyjący już profesor Jerzy Vetulani (Wyd. WAM 2017). Polski neurobiolog, znany i ceniony na całym świecie ma na swoim koncie mnóstwo publikacji specjalistycznych, naukowych oraz popularnonaukowych i tylko jedną, właśnie tę- najnowszą i jego ostatnią- adresowaną do dzieci.


Jak powiedział o profesor Stanisław Kwiatowski: "Kto ma mózg, powinien przeczytać tę książkę!". Grzegorz Kasdepke z kolei stwierdził, że gdyby przeczytał ją w dzieciństwie, marzyłby o zostaniu neurobiologiem. "Sen Alicji" zaciekawia i inspiruje nie tylko najmłodszych 😍.


Książka opowiada o funkcjonowaniu układu nerwowego, choć nie tylko- mózg steruje pozostałymi narządami i układami organizmu, dlatego i o nich jest mowa.


Zawsze kiedy musiałam podjąć się jakiegoś zagadnienia z dziedziny neurologii (np. ostatnio bardzo głośno jest o neurodydaktyce), czuję różne emocje: zaciekawienie miesza się z brakiem rozumienia o co w tym wszystkim chodzi, czasem przechodzi do znużenia, by zakończyć na niedosycie wiedzy. Tak- neurologia jest trudna (według mnie najtrudniejsza, jeśli chodzi o naukę o człowieku). Dlatego warto- ba, trzeba!- ją tłumaczyć w sposób atrakcyjny, tak, jak to przedstawiono w "Śnie Alicji..."

Kategoria wiekowa: 8+
Ilość stron:
74
Oprawa:
twarda


Wszystkie te książki są arcyciekawe, wartościowe i jakże kolorowe! W tych publikacjach tekst i ilustracja nie istniałyby bez siebie- jedno, dopełnia drugie, co daje genialny efekt! Dzieciaki są nimi zachwycone! Polecam Wam, jako komplet 😉.

5 komentarzy:

  1. Trochę to straszne ale bardzo mi się podoba! Pozdrawiam!^^

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Nic w tym strasznego- mnie się też baaaaaardzo podobają! ;)

      Usuń
  2. Świetne książki. Ilustracje robią wrażenie.

    OdpowiedzUsuń
  3. Książeczki na pewno bardzo ciekawe, tylko zastanawiam się czy będą odpowiednie już dla dwulatków...

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Jak najbardziej! "Dlaczego dorośli mają dziwne zęby?" oraz "Dlaczego dzieci jedzą śmieci?" nadają się od około 2. roku życia do nieskończoności ;)

      Usuń

Dziękuję za każdą opinię :) Twoje zdanie na ten temat jest dla mnie niezwykle ważne.

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...