czwartek, grudnia 14, 2017

IDEALNA KSIĄŻKA NA PREZENT DLA DZIECI 5+


Starsze przedszkolaki mają już zazwyczaj swoje ulubione typy książek. Szukają w nich tego, co ich interesuje na co dzień i jednocześnie odkrywają magię liter i znaków, układających się w wyrazy. Taki, 5-, 6-latek, w tekście, który ma przed sobą z radością znajduje litery, które już zna i próbuje je odczytać. To właśnie teraz czytanie ma nowy wymiar!

Jaki tytuł wybrać dla 5-6- latka? Może któryś z poniższych? Prezentuję sprawdzoną przez dzieci i polecaną przeze mnie listę książkowych prezentów 😉.


"Przygody Nieumiałka i jego przyjaciół", M. Nosow, Wyd. Literackie 2017



Książka "Przygody Nieumiałka i jego przyjaciół" Mikołaja Nosowa z pięknymi ilustracjami Aleksego Łaptiewa już kiedyś podbiła serca milionów dzieci. Po wielu latach nieobecności powraca do polskich księgarń, aby bawić i rozbudzać wyobraźnię kolejnego już pokolenia młodych czytelników, a ich rodzicom przypomnieć dziecięce lata.

W zamieszkanej przez małe ludki dolinie żyje paczka zgranych i pomysłowych przyjaciół, a każdy z nich ma wyjątkowe zdolności. Tylko Nieumiałek nie potrafi nic szczególnego – zna się jedynie na żartach i psotach. Jednak nie chce się do tego przyznać i wszystkim opowiada wymyślne historie ze sobą w roli głównej.


Podczas lotu balonem chłopcy rozbijają się na wyspie zamieszkanej przez grzeczne i poukładane dziewczynki. Lekarka Jodyna i jej przyjaciółki boją się, że chłopcy okażą się rozrabiakami i łobuziakami, dlatego zamykają ich w szpitalu. Tylko Nieumiałek przez przypadek pozostaje na wolności. Stara się zrobić dobre wrażenie na dziewczynkach i dzieli się z nimi niesamowitymi opowieściami na swój temat. Ale kłamstwo ma krótkie nogi i prędzej czy później zostanie ukarane… A w jaki sposób? Przeczytajcie sami!

Klasyka literatury dziecięcej, zabawna, mądra i ponadczasowa opowieść o przyjaźni i potrzebie mówienia prawdy.


Kategoria wiekowa: 5+
Ilość stron:
180
Oprawa: twarda

"Dlaczego ziewamy i inne sekrety ludzi?", D. Sumińska, Wyd. Literackie 2017


Dlaczego? Jak? Po co? Taaaaak, dzieci zadają dużo pytań. Trudnych pytań! Czasem nie wiadomo, jak znaleźć na nie odpowiedź. Może poczytacie razem "Dlaczego ziewamy?" i zaspokoicie swoją ciekawość choć na jakąś chwilkę? 😆


W tej książce czasem padają pytania bardzo poważne: skąd się wzięli ludzie? jak rodzi się człowiek? dlaczego ludzie się modlą? Niektóre mogą wywołać uśmiech: co to jest choroba morska? skąd bierze się czkawka? skąd wziął się pępek? Dorota Sumińska nie dość, że zna odpowiedzi, to jeszcze potrafi każdą z nich podbudować arcyciekawymi naukowymi faktami, a także, gdy trzeba, wprowadzić do niej przezabawne anegdoty. W ten sposób dzieci i rodzice biorą udział w porywającej lekcji biologii i przyrody, która nawet przez moment nie nudzi.



Podchwytliwe pytania, zaskakujące obserwacje i błyskotliwy humor. To idealna lektura dla dzieci, które lubią wiedzieć więcej. A także dla rodziców, którzy chcą przekazać swoim pociechom miłość i szacunek do przyrody.


Bardzo mądra i wartościowa książka, napisana przez doktor weterynarii, jednocześnie miłośniczkę ludzi i zwierząt, psycholog zwierzęcą, prowadząca popularne radiowe i telewizyjne programy o zwierzętach. Pasją Doroty Sumińskiej są wyjątkowe przyrodnicze zakątki świata i egzotyczne podróże. Dlatego pewnie jej książki są tak porywające!

Kategoria wiekowa: 5+
Ilość stron:
128
Oprawa:
twarda

"Elementarz w podskokach", A. Frączek, Wyd. Publicat 2017


Czy jazda na rowerze, gimnastyka poranna i skakanie przez skakankę mają coś wspólnego z czytaniem? Bardzo dużo! Dzięki aktywności fizycznej i rozwojowi całego organizmu dziecko gotowe jest do podejmowania bardziej złożonych procesów umysłowych. Innymi słowy, im więcej ruchu i zabawy, tym łatwiejsza nauka czytania. Bo ruch i czytanie idą ze sobą w parze, a szczęśliwe i ciekawe świata dziecko nie chodzi, ale podskakuje 😉.


Nauka czytania nie może kojarzyć się z siedzeniem godzinami nad książką, lecz powinna wiązać się z różnorodnymi aktywnościami: gestami, mimiką, zabawami parateatralnymi.

"Elementarz w podskokach" przeznaczony jest dla dzieci już w wieku przedszkolnym i "dorasta" wraz z nimi. Młodsi będą korzystali z najprostszych aktywności, starsze dzieci skupią się na słowie.


Autorką książki jest Małgorzata Swędrowska, pedagog, od lat prowadząca warsztaty i seminaria dla dzieci i dorosłych, która pracuje też w szkole i wykłada na UAM w Poznaniu. Natomiast zawarte w "Elementarzu..." utwory Agnieszki Frączek, zachwycają zawiłościami i subtelnościami języka polskiego. Całość dopełniają pełne szczegółów, zabawne ilustracje. Pięknie wydana książka!


Kategoria wiekowa: 5+
Ilość stron:
160
Oprawa:
twarda

"Na tropie angielskich słówek" z serii Kapitan Nauka, Wyd. Edgard 2017


Ile armat znajduje się na pirackim statku? Zimą jest cold czy hot? Jakie stwory żyją na planecie dziwolągów?

Książka obrazkowa "Na tropie angielskich słówek" to dwanaście bogato ilustrowanych rozkładówek, które zabierają młodych odkrywców w podróż po rzeczywistych i całkiem zmyślonych światach. Wyprawa pirackim okrętem, nocne poszukiwanie złodzieja, wycieczka do zoo czy na planetę dziwolągów – w takich miejscach nie może być nudno. Szukanie szczegółów, ukrytych postaci i wymyślanie historii inspirowanych ilustracjami to zabawa na wiele godzin oraz doskonałe ćwiczenie spostrzegawczości i koncentracji.



"Na tropie angielskich słówek" to wyjątkowe połączenie picture booka ze słownikiem, jednak ilustracje odgrywają tu główną rolę i nie są jedynie graficznym przedstawieniem słówek. Angielskie wyrazy, zwroty i proste zdania pojawiają się na planszach na zasadzie skojarzeń, co sprawia, że czytelnik przyswaja je w naturalny i intuicyjny sposób. Słownictwo dotyczy m.in. liczb, kolorów, pór roku, środków transportu, zabawek, rodziny, dzikich i udomowionych zwierząt, ubrań, emocji oraz części ciała.



Wyjątkowe rysunki do książki wykonało jedenastu polskich ilustratorów, a każdą planszę cechuje niepowtarzalny styl i charakter. Tematy rozkładówek są zróżnicowane pod względem szczegółowości i będą odpowiednie zarówno dla przedszkolaków, jak i dzieci w wieku szkolnym. Trwała i atrakcyjna forma wydania (duży format, gruby karton) sprawiają, że książka może być wartościowym prezentem dla każdego małego tropiciela.

Wszystkie słówka w książce są podane w polskim tłumaczeniu. Dodatkowo można pobrać nagrania z poprawną wymową w formacie mp3 ze strony www.KapitanNauka.pl/natropie.

Kategoria wiekowa: 5+
Ilość stron:
24
Oprawa:
twarda


"Ale auta! Odjazdowe historie samochodowe", M. Leśniewski, Wyd. ART Egmont 2017



Niezwykle ciekawa i pięknie wydana książka! Idealna do czytania tatą!

Chyba każdy mały chłopiec marzy o tym, by prowadzić prawdziwy samochód. Bo przecież auto to niezależność, wolność, dorosłość i przygoda! Można nim dojechać, gdzie się tylko zechce: na wakacje, do kina, odwiedzić rodzinę... Samochodami jeżdżą kurierzy, strażacy, policjanci, taksówkarze i inni. Niektórzy jeżdżą nimi szybko i niebezpiecznie, inni ostrożnie i według przepisów ruchu drogowego. Samochody mają też różne kolory, kształty, technologię i są coraz bardziej nowoczesne. A jakie były dawniej? Kiedy powstał pierwszy automobil? Jak rozwijała się motoryzacja, aż do dzisiejszego dnia? To zaciekawi każdego chłopca!



"Ale auta!" to książka w wydaniu albumu z niesamowitymi ilustracjami i pomysłem, a także z prostym i wartościowym tekstem, dostosowanym do młodych czytelników.



Wyruszcie ze swoimi chłopcami w ciekawą podróż, ale nie zapomnijcie też o córkach! One przecież też mogą chcieć usiąść za kółkiem 😉.

Kategoria wiekowa: 5+
Ilość stron:
88
Oprawa:
twarda

3 komentarze:

  1. Ciekawe propozycje, skorzystam gdy będę szukać coś dla mojej 5-cio latki. A narazie szukam cos dla 7 latki ktora lubi książki o dziewczynkach. Teraz czytamy Zezie - Chylinskiej. Lubi bardzo książki Renaty Piatkowskiej. Ale juz większość przeczytana. Chris Higgins- rodzina Wisniewskich też sie jej podobała. Za to nie za bardzo przypadła do gustu Holly Webb, ktora o dziwo ma bardzo dobre komentarze. Wiec szukamy książek z dziewczynką w roli głównej, z nie za długimi rozdziałami a ciekawymi i zabawnymi historiami. Masz cos do polecenia ?

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Mam :) Właśnie przygotowuję recenzje książek dla dzieci w wieku 8+. Tekst pojawi się w przyszłym tygodniu- zachęcam zatem do śledzenia bloga ;)

      Usuń
    2. Śledzę regularnie, więc na pewno nie przeoczę :)

      Usuń

Dziękuję za każdą opinię :) Twoje zdanie na ten temat jest dla mnie niezwykle ważne.

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...